Třínohá žábaTřínohá žába je v Číně známým symbolem štěstí a blahobytu. V Číně je zvána Chan Chu, což doslova znamená žába, nebo ropucha a v mytickém významu žába štěstí a peněz. Většinou je vyobrazena jako zlatá žába, s rudými zraky, ale může jí i z nozder jít oheň. Žába sedí na hromadě čínských mincí, nebo bagua (Feng Shui zrcadlo) a jednu minci má zastrčenou v tlamičce.

Třínohá žábaŽáby jsou v čínském folkloru nejen nositeli peněz, ale i dlouhověkosti a léčitelství. V mnoha příbězích jsou s nimi spojení mágové, nebo umělci.

V Čínském legendě o Chang-e vystupuje velká třínohá žába, která žije na Měsíci. Tento příběh vypráví o Chang-e, ženě nadpřirozeného lučištníka Hou Yi. Ten získá elixír nesmrtelnosti od Královny matky západu. Chang-e však elixír ukradne a uteče na Měsíc. Královna západu se rozzuří a Chang-e promění v ropuchu, ta doteď přetrvává na Měsíci a neustále tvoří elixír života. V tomto mýtu je žába spojena s Měsícem, dlouhověkostí a léčitelstvím. Dalšími symboly dlouhověkosti v Číně jsou například borovice, broskve, tykve nebo různé druhy hub.

Čínské folklorní legendy vypráví, že ranní rosa přináší dolů z Měsíce žabí potěr, podle jiných příběhů zase žáby způsobují zatmění tím, že spolknou Měsíc. Žába je též z taoistického hlediska, ženskou silou, polaritou Jin, která náleží k Měsíci.

Legenda o třínohé žáběŽáby se v Číně hojně užívaly na . Obzvláště pak pilulky z žab, které léčily srdeční potíže. Též se tradovalo, že kůže z žáby skvěle léčí zranění a zaceluje kůži. Čínští doktoři i pomocí žab úspěšně léčili horečky. Žáby jsou uctívány jako léčivá stvoření i v Japonsku. Tamní festival, konající se vždy první neděli v srpnu na hoře Tsukuba je oslavou žáby. Slaví se tak, že 800kg těžká svatyně ve tvaru žáby je nošena okolím. Návštěvníci si mohou koupit žabí olej, který prospívá organismu.

O třínohé žábě štěstí se dozvíme z taoistického příběhu o Liu Haiovi. Mladý muž A-pao získal práci od světoznámého obchodníka. Když přišel den výplaty, odmítl mzdu i přes to, že práci vykonal dobře. Mezi obyvateli se rychle rozkřikly zvěsti, že A-pao dokáže žít celé dny, aniž by cokoliv pozřel, s lehkostí otáčel dna hrnců naruby, aby se daly snadno umýt. Jeho tajemství vyplavalo na povrch až o Svátku Lamp.

Té noci vzal dítě svého pána Fu-choua a odnesl je daleko z města, tak daleko, že to nebylo v lidských silách zvládnout. Když se vrátili, dítě dalo rodičům plody liči, aby se na A-paoa nezlobili. Nakonec vyšlo najevo, že A-pao není člověk, ale nesmrtelný Liu-hai.

O měsíce později byl Liu-hai poslán pro vodu do studně. Několik let předtím hledal žábu, kterou nakonec nalezl právě zde. Přivázal si ji na rameno a odletěl s žábou do nebe.

Mýtus o Chang-e, jak lze vidět symbolicky nejen, že representuje taoistický Jin, ale také je zde presentována nesmrtelná Měsíční bohyně ve kterou se Chang-e promění v podobě třínohé žáby. Dalším symbolem je lžíce, kterou má žába na zádech. V příběhu o Lui-haiovi se objevuje též téma nesmrtelnosti, ale také bohatství v podobě svazků mincí I-ting. Liu Hai měl tuto velkou třínohou žábu Chan Chu, která znala tajemství nesmrtelnosti a dělila se o ně.

Lui Hai a žába pro štěstíLui Hai byl často vyobrazován s penězi a žába Chan Chu s ním. Vyobrazení Chan Chu se stalo talismanem pro štěstí po celé Číně.

Liu Hai nebyl jediným taoistickým nesmrtelným ve společnosti žáby, měli je i Hanshan a Shide, zvaní kolektivně He-he. Ropucha, či žába se staly i symbolem štěstí a radosti.

Žabí král peněz

Třínohá žába je též Žabí král peněz, čínské mýtické stvoření. Říká se, že když je Měsíc v úplňku, objevuje se v blízkosti domů, kam brzo přijdou . Žabí král nosí pa kua, což je koruna. Jako žába představuje bohatství, tak koruna symbolizuje ochranu. Dohromady tedy Žabí král peněz symbolizuje příliv bohatství, ale i jeho ochranu. Třínohá žába má zádech často také vyobrazené souhvězdí Malého medvěda.

Král je často vyobrazen, jak sedí na hromadě zlatých mincí a ingotů. Leží na mincích I-Ching. Ty byly podle Feng Shui expertů již staletí užívány jako amulety, které odvrací zlé síly a nemoci. Bohatství žábu podpírá a zároveň je v jejím vlastnictví. V tlapě svírá zlaté ingoty, které představují jednoduchý a bezstarostný život.

Žába má tři nohy ze symbolického důvodu. Výraz pro smrt a číslo čtyři je zvukově stejný. Proto je tato číslice spojována s negativními pocity a energií (někdy je proto Chang-e líčena a vyobrazována s čtyřma nohama) . Tak jako v západní kultuře některé společnosti nepoužívají nešťastná čísla pro patra, to samé platí v Číně pro číslo čtyři. Proto má žába tři nohy, namísto čtyř. Tři je totiž v Číně naopak číslo představující stabilitu a štěstí. Proto má většinou v tlamě i tři mince I-ting, čímž připomíná klasické „prasátko“ na peníze ze západní kultury. To že sedí na kopě zlata zase evokuje mýty středověké Evropy o dracích, co spí na svém pokladu.

Třínohá žába je tedy skvělá pro ty co chtějí do svého života dostat peníze, ale i pro ty, kteří je chtějí mít chráněné.

Žába také odstraňuje problémy, způsobené s penězi. Například nemožnost získat dobrou práci, smůlu při pohovorech, nebo při do nejistého obchodu. Nebo pokud jste utratili příliš mnoho peněz a nemáte jak splatit dluh, v tom všem třínohá žába dokáže dle tradice Feng Shui pomoci.

Třínohá žába se většinou umisťuje do obývacích pokojů, jídelen, nebo pracoven. Obzvláště je vhodné ji umístit do rohu naproti vstupním dveřím. Rohy jsou považovány za nejlepší místo pro koncentraci energie chi.

Umístění třínohé žáby dle Feng Shui

Druhým vhodným místem je umístit žábu blízko domovních dveří. Žába musí být obrácena směrem do domu, nebo bytu. Takto Třínohá žába symbolizuje ochranu majetku, bdí svým zrakem nad zbytkem domova. Žába může být schována pod nábytkem, ve skříni, nebo pod stolem, nemusí být přímo na očích.

Obchodníci si mohou Třínohou žábu štěstí umístit na pracovní stůl, čelem do místnosti. Zajistí si tak podporu ve svém podnikání. Třínohou žábu může mít majitel ve více exemplářích. Jednu u vchodových dveří, aby strážila a druhou třeba v obývacím pokoji.

Třínohá žába pro štěstí a peníze

Nedoporučuje se umísťovat Chan Chu do ložnice. Kam se však vůbec nedoporučuje ji umísťovat je do kuchyní, koupelen, nebo na toalety. Podle učení se žábě zkazí charakter, stane se zlovolnou a zlomyslnou bytostí a bude přitahovat negativní energii.

Třínohé žáby se vyskytují v různých variacích, od zlatých, po matně mosazné, stříbrné, až k různým kamenným variantám. To samé platí i o velikostech, které se velice různí od malých exemplářů, po velké sochy{jcomments on}