Poradna TČM
TEST zdraví
Zjistěte svůj zdravotní stav
Test zdravotního stavu on-line
Připojeno on-line
Právě připojeni - hostů: 94 
Reklama
Zajímavé odkazy:
Lymfatická masáž v Praze
Čínské masáže - Praha 2
Škola Hubnutí bez hladu.
Praha - kurzy a semináře
China Čínská cesta ke zdraví Lékořice uralská: dřevo, plevel, nebo zázračný lék?

Lékořice uralská: dřevo, plevel, nebo zázračný lék?

LékořiceNěkteré z vás se jistě při slově lékořice, vybaví lehce infantilní text písničky Lékořice od Václava Neckáře. Zde je lékořice označena jako „plevel“ a „sladké dřevo“. Jak je to s lékořicí ve skutečnosti? Je to víceletá bylina s válcovitým a oddenkatým kořenem. Takže ono označení dřevo není úplně to pravé ořechové. Známá byla už v historickém Egyptě, kde ji najdeme pod názvem Expektorans. Také se s ní setkáme ve starověké Indii a Číně. Dnes je nejrozšířenější na Kavkazu, Uralu a na sibiřských stepích. Pěstuje se však i v mnoha zemích Evropy a Asie. Takže není ani tím plevelem.

Lékořice uralská neboli (glycyrrhiza uralensis) většinu svých pokladů ukrývá ve svém kořenu. Ten je doslova mixem flavonoidů, fytoestrogenů, pryskyřice, škrobů a cukrů. Ty však nemohou za typicky sladkou chuť lékořice. Tu má na svědomí látka zvaná saponin glycyrrhizin, jenž je téměř padesátkrát sladší než klasický cukr! Saponin glycyrrhizin tvoří až 15 % všech látek v kořenu lékořice. 

Lékořice uralská patří společně s ženšenem k základům čínské fytoterapie. U obou rostlin je znám její blahodárný vliv na lidský organismus a dlouhověkost. V Číně bývá nazýváná guobao, což znamená posvátný národní poklad. Občas se také setkáme s označením Gan cao, tedy sladká bylina. 

Z lékořice uralské se používají jak listy, tak i kořen. Pokud vás trápí nachlazení, máte-li žaludeční potíže, vředy, trpíte-li diabetem, otrávili jste se alkoholem, nebo máte problémy s kožními vyrážkami, ve všech těchto případech je kořen lékořice tím pravým řešením! Lékořice pomáhá tělu uvolňovat dýchací cesty, příznivě působí na žaludeční stěny, nadledvinky a žlázy s vnitřní sekrecí. Také umí upravit vaši hladinu cholesterolu a detoxikovat tělo. V poslední době bývá doporučována i při potížích s menopauzou. 

Ale ani lístky nepřijdou na zmar. Číňané používají sušené lístky jako náhražku za žvýkačky, neboť jsou velmi sladké a nehrozí vám vytažení plomb. Ve směsích bylin se používá pro svou chuť a prodlužování jejích účinků. Pokud chcete lékořici použít samostatně, dá se tak ve formě dražé či sušených lístků. Pokud máte rádi čaje, zde je návod na čaj lékořicový. K přípravě jedné denní dávky potřebujeme jednu lžičku usušených lístků, které zalijeme 150 ml vroucí vody. Lístky necháváme louhovat 30-40 minut. 

Doporučené množství na den je jedna lžíce teplého čaje 3-4 krát denně před jídlem. Máte-li tedy rádi sladké a zároveň zdravé věci, je lékořice uralská tou správnou sladkostí, která nejen že dobře chutná, ale zároveň také tělu pomáhá!


tradiční čínská medicínaLékořice uralská je součástí preparátu tradiční čínské medicíny:


LékořiceLékořiceLékořice 

Nemáte dostatečné oprávnění, abyste mohl(a) přidat komentář.