On-line škola „Energie jídla je naším lékem"
Zahájení:
16. dubna 2021.
Psychologie HUBNUTÍ
„Nepodceňujte sílu Feng Shui a buďte připraveni na nečekané…“
O filozofii Feng Shui bylo napsáno už mnoho knih a pojednání… Kdykoliv si však
o tomto starověkém čínském učení budete číst, pokaždé v něm můžete najít něco nového… myšlenku či doporučení, jež vám naznačí, jak věci kolem uspořádat tak, abyste žili v harmonii nejen s okolním světem, ale především sami se sebou…
Abychom se dokázali filozofii Feng Shui přiblížit a pochopit, o čem vypovídá, je třeba si vysvětlit základní pojmy, s nimiž pracuje a z kterých vychází.
„Číňané mají přísloví: ,Za prvé štěstí, za druhé osud, za třetí feng-šuej, za čtvrté ctnosti, za páté vzdělání...´¹ Tato slova naznačují, že Feng Shui a jeho principy nejsou v našem životě jediné, ale podstatné a důležité pro to, abychom se cítili lépe, spokojeně a uměli si ve svém životním prostoru najít to nejlepší místo…
Samotný název Feng Shui, které představuje učení o vztahu člověka a jeho životního prostoru v čase, může být určitým interpretačním klíčem - feng shui v překladu znamená doslova vítr a voda. Feng Shui pracuje s pozitivní a negativní energií - Jinem a Jangem, které představují dvě síly a ideálně by měly být v rovnováze. Důležitým pojmem, na němž je Feng Shui rovněž založené, je tzv. čchi, které označuje životní sílu - energii, jež je všude kolem nás, ve věcech i živých bytostech. Vzniká díky protichůdným a neustále se pohybujícím silám Jinu a Jangu. Feng Shui se pak přináší poznatky, díky nimž můžeme vytvořit prostředí, kde čchi proudí klidně a nerušeně, což přináší blahodárný vliv na naše tělesné i duševní zdraví.
Ze souhry a působení Jinu a Jangu se podle Feng Shui rozlišuje také pět základních prvků, které symbolizují různé projevy čchi. Patří k nim dřevo, oheň, země, kov a voda
– a tvoří univerzální systém charakterizující životní element každého člověka. Těchto pět prvků má vliv nejen na harmonii prostoru, ale ovlivňují i harmonii mezi lidmi navzájem. Jsou rovněž důležitým ukazatelem při prevenci i léčení podle tradiční čínské medicíny. Feng Shui se dělí na dvě hlavní školy - školu formy (tvaru) a školu kompasu, jíž dal název kompas (Lo Pan). Kompasová škola zahrnuje také další učení, poznatky, filozofie
i astrologie - I Ťing, Bagua, Pět prvků, Letící hvězd, Ming Kua a Bazhai.
V souvislosti se školou kompasu je třeba vysvětlit pojem Bagua (neboli Pa-Kua)
- univerzální systém, který pomůže pochopit a rozklíčovat hlubší příčiny problémů v životě lidí, díky posouzení konkrétního místa a prostředí. Bagua (nebo také Pa Kua) vychází z informací obsažených v Lo Panu (tzv. magický čtverec) a používá schéma s osmi výsečemi světových stran, doplněné barvami, základními prvky a symboly naznačujícími vlastnost Jin (-) nebo Jang (+) prvku spojeného s každým směrem. Nechybějí rovněž tvary související s každým prvkem.
Při interpretaci Feng Shui nemůže chybět ani tzv. Faktor času, který nám připomíná, že vše kolem nás je v neustálém pohybu, nejen život samotný, ale i celý vesmír. Říká nám, že vše se odehrává v určitých časových cyklech a každý z těchto cyklů má svou specifickou energii. Toto je také součástí tradiční čínská astrologie.
Uspořádat podle principů Feng Shui lze každé místo našeho domova, ať už obývák, ložnici, koupelnu, pracovnu či domácí kancelář, ale i zahradu… Jelikož je v dnešní době stále častějším jevem tzv. Home office, tedy práce z domova, zaměříme se na rady a tipy, jak si podle učení Feng Shui uspořádat a zařídit právě domácí kancelář či pracovnu.
Možná máte doma pracovnu, do které jste investovali spoustu peněz s tím, aby se vám tady pracovalo co nejlépe, ale často se vám stává, že u přepychového stolu a na luxusním manažerském křesle nemáte „žádné nápady“? Zato v kuchyni u kuchyňského stolu na „obyčejné“ židli u okna vás pokaždé něco užitečného napadne… „Je to zvláštní, příjemnou atmosférou kuchyně, cítím se tady dobře,“ řeknete si, aniž byste tušili, že právě jste narazili na jeden z principů Feng Shui. Pojďme se tedy podívat, jak pracovnu podle učení Feg Shui uspořádat, abyste se v ní cítili co nejpohodlněji, nic vás tu nerušilo a myšlenkové toky zde plynuly lehce jako řeka.
Tip: Učení Feng Shui vám může doporučit, co a jak je uspořádat, každému však vyhovuje něco jiného, proto výběr materiálů, barev i konečná podoba pracovny bude záležet jen na vás…
Uveďme si několik zásadních myšlenek, které byste při změnách v pracovně či při realizaci nové, měli mít podle Feng Shui mít na paměti:
Tip: Pokud se vám líbí modrá, dopřejte si ji i v pracovně, vyplatí se ji však doplnit například šedou…
Tip: Zpříjemnit si pracovní úsilí můžete nejen uspořádáním interiéru, ale své smysly povzbudit třeba vůní vonné svíčky či tyčinky, šálkem čaje či vnímáním příjemné hudby nebo pokojové fontánky…
Pracovní stůl aneb Rady na závěr:
Z následujících doporučení a rad nemusíte čerpat pouze tehdy, pracujete-li z domova…, platí, i pokud chodíte do zaměstnání „ke svému“ pracovnímu stolu. Pracovna by měla být, co se týká vybavení, doplňků a nezbytných materiálů, co nejúspornější, a o pracovní ploše toto platí dvojnásob…
Pamatujte, že vše, co nám učení Feng Shui může ukázat, by nesplnilo svůj účel, pokud bychom se my sami v daném prostředí necítili dobře… Feng Shui může být cesta, návod, jak být v souladu se světem kolem nás. Ovšem podstata, zda objevíme a dosáhneme kýženého souladu, harmonie a rovnováhy, záleží jen na tom, budeme-li respektovat své vlastní cítění, prožitky a vnímání…
Citace: ¹Haleová, Gill. Praktická příručka Feng-Šuej. Překlad Markéta Řapková, Dana Chodilová.
< Předchozí | Další > |
---|