Poradna TČM
TEST zdraví
Zjistěte svůj zdravotní stav
Test zdravotního stavu on-line
Připojeno on-line
Právě připojeni - hostů: 67 
Reklama
Zajímavé odkazy:
Lymfatická masáž v Praze
Čínské masáže - Praha 2
Škola Hubnutí bez hladu.
Praha - kurzy a semináře
China Škatule zajímavostí Křepelka čínská, miláček chovatelů i jedlíků

Křepelka čínská, miláček chovatelů i jedlíků

Křepelka čínskáUž v sedmnáctém století přišel čínský farmakolog Li Shi Che na to, že kromě vynikajících nutričních hodnot mají křepelčí vajíčka i maso také léčebné účinky. A současné výzkumy japonských a ruských lékařů tuto skutečnost potvrdily. Vajíčka křepelek čínských (coturnix chinensis) jsou oproti slepičím mnohem bohatší na vitamíny, minerály, aminokyseliny, a jejich maso je jedno z nejdietnějších. Přečtěte si o křepelce čínské více informací.

Kde žije křepelka čínská?

Domovinou tohoto křehkého ptáčka, s mírou asi 12 cm (nejmenší z kurů), je Asie. Žije v travnaté a křovinaté krajině i v horských oblastech Číny, Indie, Cejlonu, Tchaj-wanu, Indonésie. Najdeme ho i v Austrálii. Živí se semeny trav, výhonky a kořínky rostlin a drobnými bezobratlovci. Má tmavě hnědě zbarvení, kohoutek se od slepičky liší bílo-černou kresbou na hrdle.

Kuřátka jsou po vylíhnutí velká asi jako čmelák, a to svádí ostatní ptáky k tomu, aby se na ně „podívali z blízka”, což by také nemusela přežít. Chovatelé na ně proto musí dávat pozor. Při vyvádění křepelčího dorostu musí zase dávat rodiče pozor, aby jim nespadl do nádoby s vodou. Mláďata, tak jako kuřátka slepice domácí, jsou zprvu jen ochmýřená, později se zbarví dohněda, a to samičky i samečci. Už ve 4 týdnech se u samečků začínají objevovat bílá a černá peříčka na krku, a ve 2 měsících jsou již, jak říkají chovatelé, přepeřena tak, že se u nich dá pohlaví určit zcela přesně. Díky mutaci najdete i u nás křepelky strakaté, pastelové, skořicové, stříbrné, modré, zlaté i bílé. Přírodně zbarvené však převládají.

Křepelky se mohou chovat jak ve voliérách, tak i ve větších klecích. Dno má být posypané pískem s rašelinou, s jedním rohem opatřeným drnem s trávou, to aby si tam mohly upravit hnízděčko. Do něho snesou 4-6 skvrnitých vajíček v olivové barvě , která zahřívají 16 dní. Než se kuřata vylíhnou, doporučuje se protáhnout mezi dráty nad dnem klece proužek plastu (kuřátka po narození neměří ani 2cm), aby nepropadla. Potravou jim jsou čerstvé mravenčí kukly, drobní mouční červi a cvrčci (větší se jim musí krájet), jako doplněk drcená vojtěška či sušené kopřivy.

Další informace k chovu křepelky čínské

Dospělé křepelky jsou krmeny různými semeny, hmyzem a nasekaným zeleným krmením. Chovány by měly být vždy po párech, protože jsou vůči stejnému pohlaví agresivní. Moc toho tito ptáci ale nenalétají. Snad jen, když se domnívají, že jim hrozí nebezpečí, poplašeně vylétnou do výšky 1-2 m a rychle se vracejí zpátky na zem. Hrabat a popelit se v písku, to je jejich pracovní náplň. Ke „koupaní” jim stačí písek.

Jak vidno, chov křepelek čínských nevypadá nijak náročně. Stačí jim prý pitná voda, výživné krmení a trochu toho místa. Někteří chovatelé je dokonce nechávají ve výběhu celoročně, a to až do teploty -20 °C. Pokud některé zimu nepřežijí, tak prý tato selekce je dobrá pro další zdravý chov (zůstanou silní jedinci). Dožívají se věku kolem 8 let.

Jen pro zajímavost uveďme nutriční hodnotu vajec (na 100g): vitamín B10,12 mg, tuky 11,2 g, B2 0,85 mg, energie 158 kcal, vápník 59 mg, fosfor 200 mg, kyselina listová a železo 3,8 mg, vitamín B6, vápník 59 mg, fosfor 200 mg, dále kys. panthotenová, enzymy (peptidáza, kataláza, glykosidáza).

Pro srovnání ještě energetické hodnoty masa (ve 100 g, v Kcal): kachna 384, husa 351, vepřové (průměr) 358, jehněčí maso (průměr) 272, koroptev 245, hovězí přední 229, králičí maso 162, jelení maso 112, slepice 123 a křepelčí maso jen 115.

Už víte, proč jsou křepelčí produkty tak vyhledávané pro děti a rekonvalescenty?

Křepelčí vajíčka ve srovnání s vejcem slepiceMláďata křepelky čínskéKřepelka čínská může mít různé zbarvení

Nemáte dostatečné oprávnění, abyste mohl(a) přidat komentář.