Čaj Zelený šnekZa pravý Dong Ting Bi Luo Chun lze považovat pouze ten, který pochází z východní, nebo západní části chráněné oblasti u jezera Tai Hu. Produkce Dong Ting Bi Luo Chun je limitovaná. Čajové lístky se sbírají brzy na jaře (po dobu 30 dní od jarní rovnodennosti), a to pouze brzy ráno. Základ čaje tvoří pupen s jedním lístkem. Po ručním sběru přichází na řadu ruční zpracování dle tradičních postupů, ze kterých lze zmínit například sušení, pražení na speciálních pánvích, žmoulení, tím ale celý složitý proces zdaleka nekončí. Co se tedy s čajem šnek děje dál, že je tak lahodný a zdravý?

Historie čajůČerný, zelený, polozelený či bílý… To jsou základní druhy čaje, jejichž chuť milují lidé po celém světě. Každý z výše uvedených druhů má svou specifickou chuť a aroma, které jsou ovlivněné místem pěstování a následně zpracováním. Také zdravotní účinky a příprava jednotlivých druhů je odlišná. Seznamte se podrobně s pěstováním čajovníků, jednotlivými odrůdami, jejich původem, tradičním zpracováním, příznivými účinky na lidské zdraví a doporučeným způsobem přípravy.

Melounová semínkaČajové lístky se sbírají brzy na jaře, aby si zachovaly vše potřebné – dostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků, které přispívají k celkovému zdraví. Také je důležité, aby byly lístky křehké a měly svěží barvu. Sbírají se pouze druhé lístky z větviček čajovníků, stopky a pupeny se odstraňují. Pak přichází na řadu zpracování dle tradičních postupů, mezi které patří kromě sušení i pečení na pánvích nad dřeveným uhlím. Zajímavý je způsob sušení za střídavě vysokých i nízkých teplot.

Čaj Hořící zeleňDíky tomu, že se čajové keře pěstují v horách, přesněji řečeno v jejich stínu, dochází k tomu, že díky nedostatku světla čajové lístky netmavnou. Brzy na jaře se zde proto sklízejí mladé, svěže zelené lístky s tipsy, které jsou křehké a obsahují dostatečné množství zdraví prospěšných vitamínů, minerálů a stopových prvků. Po ručním sběru přichází na řadu zpracování dle tradičních postupů, mezi které mimo jiné patří i válcování.

Čaj Zelený mečSběr stříbřitě ochmýřených čajových lístků a tipsů se provádí brzy na jaře, nejčastěji počátkem dubna. Díky časnému sběru si lístky a tipsy zachovávají svou křehkost, svěžest a všechny cenné vitamíny a minerály, díky kterým jsou zelené čaje tak oblíbené. Po ručním sběru přichází na řadu zpracování dle tradičních postupů. Výsledkem je vždy tips a dva malé čajové lístky připomínající tvar meče. Díky svému vzhledu získal Cui Jian tento název.

Čaj Velké šarlatové rouchoSvé jméno získal Da Hong Pao podle mnišských rouch, ve kterých byl v dávných dobách pašován. Po ručním sběru, který se provádí brzy na jaře (obvykle začátkem dubna), se čajové lístky zpracovávají dle tradičních postupů, tzn. pečí se nad dřevěným uhlím, apod. Lístky se sbírají ráno, kdy na čajovníkové keře svítí sluníčko. Nasbírané lístky si tak získávají svou typickou křehkost, svěžest a zároveň zachovávají dostatek vitamínů, minerálů i ostatních, zdraví prospěšných látek.