jaro

Jaro je tu za pár dní a my se po zimě konečně vystavíme teplým paprsků a načerpáme jejich blahodárnou sílu. Pokud se necítíte zcela zdrávi, trápí vás například podchlazený a oslabený organismus, neustále studené nohy a ruce, špatné trávení, bolesti kloubu či jiné neduhy je dobré své tělo na jaře očistit, posílit a regenerovat. Je to to nejlepší období jaké jste si mohli vybrat!

Jaro a játra

Jaro je spojeno s rozkvětem, rozvojem a plánováním. Orgánem tohoto období jsou játra a párovým orgánem je žlučník. Játra a žlučník jsou orgány, které jsou velice důležité v čištění organismu od odpadních produktů a podpoře správného trávení a vstřebání živin na fyzické úrovni.

Avšak mají svůj význam na úrovni energetické, duchovní i emocionální. Emocí tohoto období je hněv. Tudíž emoce jako hněv, nenávist, frustrace, závist, žárlivost, ponížení, odmítnutí, opuštění, nadměrný pocit zodpovědnosti játra velice oslabuje a může způsobit silné přetížení. Nejde o to tyto emoce nemít, ale spíše o to tyto emoce umět dobře zvládnout.

Například na začátku podnikání se člověk musí hodně rozhodovat, to ale velice ztěžuje situace, když máme oslabená játra a žlučník, jelikož jsou zodpovědné za dobré a správné rozhodování. Chut tohoto období je kyselá. Pokud tedy pociťujete nadměrnou chut na kyselé je to také známka oslabených jater.

kyselá chutJarní chutě

Je samozřejmé a přirozené, že se skladba jídelníčku na jaře značně liší od stravy v zimě. A je velice důležité provést nějaké změny a vybírat vhodné druhy potravin.

V zimě je vhodné jíst více pečené, tučné a zahřívající pokrmy. Avšak na jaře volíme potraviny, které nejsou tolik zahřívající a technologicky je upravujeme například blanšírováním, vařením nebo dušením. Potraviny vybíráme zásadně čerstvé a dbáme na původ a čistotu dané suroviny. Volíme co nejméně průmyslově zpracované druhy potravin a rovněž dbáme na správnou kombinaci a složení. Například nekombinujeme bílkoviny ve formě masa s obilovinami nebo obiloviny s čerstvým ovocem. To nám může způsobit nepříjemné zažívací problémy. Dobré je připravovat si domácí, kvalitní, pestrou a poctivou stravu, jíst pravidelně v přiměřených dávkách podle potřeby 3-6 denně.

Tekutiny

Také nezapomínejte na dostatek vhodných tekutin. Jako je čistá pramenitá voda, různé druhy čajů - zelený, bílý, rooibos, černý, žlutý, bylinné odvary, kvalitní káva, rostlinná mléka, zeleninové štávy, ovocné smoothie atd. Tyto poslední položky můžeme brát i jako lehkou svačinku během dne. Pokud potřebujete zahřát doplňte je například zázvorem či skořicí. Každý potřebuje jiné množství tekutin, proto se neřiďte univerzálním pravidlem 2-3 litry za den. Někomu skutečně stačí jen jeden litr a to vzhledem k jeho konstituci a složení stravy.

Nehodné a vhodné potraviny

smoothieJako příklad nevhodných surovin si můžeme uvést: veškeré ztužené tuky, bílé lepkové obiloviny a výrobky z nich, bílý cukr, umělá sladidla, zahuštěné pokrmy, nezdravé uzeniny s dusičnany, tavené sýry, hotová jídla, fastfoodová jídla, mražená jídla atd… Vybrat potraviny bez těchto látek je někdy těžké, ale pokud kupujete čerstvé suroviny a z nich vaříte a připravujete domácí pokrmy není to moc náročné.

nezdravé jídloNa jaře můžeme více konzumovat saláty, klíčky, semínka a oříšky. Kvalitní libové maso a výrobky z něj, vejce na mnoho způsobů, kořenovou zeleninu s červenou čočkou, jiné luštěniny, sušené ovoce, malé množství bezlepkových obilovin jako jáhly, pohanky, rýže a quinoi. Také omezené množství mléčných výrobků, jako tvrdé sýry, tvaroh či jogurt.

Vhodné jsou pikantní, hořké, kyselé, štiplavé a sladko-kyselé druhy potravin. Výborné jsou ředkvičky, pórek, jarní cibulka. Také nezapomínejte na veškeré bylinky - pažitka, tymián, rozmarýn, šalvěj atd. A nezavrhujte ani kopřivy, jsou velice zdravé, najdete je za pár dní na každém rohu a receptů co s nimi najdete na internetu nespočet.

Strava je velice důležitá a opravdu má schopnost ovlivnit nás víc než dost, proto bychom jí měli věnovat větší pozornost. Abychom dostali všechny potřebné látky z přijaté potravy musí nám dobře fungovat celý trávicí systém a tělo musí být zcela harmonizované. Pokud není, tak nám může špatně zvolená strava i ublížit.

Jak harmonizovat a posílit játra?

Tak jako je důležité zvolit vhodnou stravu pro naší konstituci a povahu. Je také důležité správně zvolit bylinné preparáty, které nám dokáží pomoci stravu kvalitně využít díky obnovené funkci orgánů. Můžeme u sebe sami vypozorovat co potřebujeme a poslouchat své tělo a podle toho si sami naordinovat vhodné preparáty nebo se poradit s praktikem čínské medicíny. Pokud cokoliv začínáme je více než vhodné tělo prvně restartovat a pak už je další práce s ním mnohem lehčí a úspěšnější. Nestane se nám pak, že bychom chtěli zhubnout či podstoupit očistnou kúru a výsledek by nestál za řeč!játra

Pokud začínáme jakýkoliv nový proces, co se týče výživy nebo dalšího vývoje našeho život měli bychom mít silná a zdravá játra a žlučník. To nám usnadní zvládání mnoha životních situací a umožní nám to kvalitně regenerovat celý organismus. Jaro je jakuž jsme si řekli období jater, proto je to také nejlepší doba pro jejich regeneraci.

Možná máte v játrech příliš horkosti, možná naopak. To ví jen vaše tělo a vy máte za úkol pomoci mu tuto nerovnováhu objevit a zvládnout, tak aby nám bylo schopné dobře sloužit.

Preparáty pro posílení jater a jejich funkce

Například:

Pilulky Xiao Yao Wan - jsou harmonizační a říká se jim také bezstarostné kuličky! Odstranují negativní emoce. Upravují funkci jater, eliminují nervové napětí a neklid. Zlepšují funkci jater a žlučníku, stimulují tvorbu krve slezinou, normalizují procesy syntézy enzymů a trávicích štáv.

Pilule Hu Gan - v překladu se jmenují pilulky pro ochranu jater. Napomáhají regeneraci jaterních buněk, chrání játra před toxickými účinky průmyslových jedů a farmakologických látek.

Normalizují složení žluče, snižují její viskozitu a v důsledku tohoto se snižují projevy stagnace v játrach.

Stejně tak jako proti-parazitních preparátů.

Paraziti

Toto téma úzce souvisí s jarní očistou, detoxikací, stravou a zdravím. Dnes není žádným tajemstvím, že parazity v těle máme. Ale naše strava není dostatečně přirozená na to abychom se jich přirozeně zbavili! A přitom je to poměrně závažný problém. Larvy a vajíčka parazitů se totiž v těle drží a dostávají se i do krevního řečiště a lymfatického systému. To má za následek mnoho zdravotních problémů.

Co s tím?

Paraziti nemají rádi hořké prostředí a proto ho musíme v těle vytvořit. A jde o to aniž bychom museli užívat nějaký syntetické pilulky, které nám navíc ještě oslabí játra a ledviny. Existují přírodní přípravky jako je KARVIPAR a PROHELVIT. To jsou směsi, které umí vytvořit nepříznivé prostředí pro parazity, ale neoslabit ani jinak nepoškodit organismus ba naopak ještě ho posílit.

karvipar

Karvipar - je jeden z účinných přípravků proti parazitům. Zvyšuje kvalitu činnosti jater a zažívacího traktu. Chrání játra a střeva před toxiny těžkých kovů, alkoholu a před toxiny vylučovaných parazity. Odstraňuje otok jaterních buněk.

 

Prohelvit

Prohelvit - velice účinné a bezpečné antihelmintikum. Nepoškozuje játra ani ledviny, jako syntetické léky proti parazitům. Pomáhá při prevenci parazitických onemocnění. Dokáže vytvořit v těle přesně to hořké prostředí, které paraziti nemají rádi.

Uvedli jsme si tedy pár příkladů, jak se dobře připravit na jaro. Jak posílit svá játra, která jsou významným detoxikačním orgánem, ale rovněž i významným orgánem z hlediska duchovního, energetického a emocionálního. Pokud máme nějakým věcem čelit a dobře se rozhodovat, musíme mít silná a zdravá játra. Investujte do svého zdraví a kvalitního života a pořiďte si pro začátek přírodní preparáty tčm. To vám umožní tělo nastartovat a harmonizovat.

V případě jakýchkoliv dotazů či nejasností nás neváhejte kontaktovat nebo se rovnou objednejte k praktikovi čínské medicíny.

Přejeme vám krásné jaro, plné zdravý a čišící životní energií z Vás samých a ve Vás samých!!!