Jitrocel asijský, latinsky plantago asiatica, je velmi známou bylinkou, která se v tradiční čínské medicíně používá již po tisíciletí. První zmínky o jitroceli se datují od dynastie Han. Svým vzhledem je velmi podobný jitroceli většímu (Plantago major), který běžně roste po celé Evropě, včetně u nás. Listy jitrocele asijského jsou vejčité, hluboce žilnaté a mohou být až 15 cm dlouhé. Během léta se na rostlinách objevují malé, zelené květy, které vyrůstají z růžice listů na tenkém, až 50 centimetrové stopce. Koncem léta, začátkem podzimu, můžeme na jitroceli nalézt drobná, hnědá semena.
Pochází z východní Asie a roste v nížinách a lesích Číny, Japonska a Koreje. V tradiční čínské medicíně se z jitrocele využívají zejména semena, která obsahují mnoho vitamínů (A, B, C), železo, cholin, adenin a také sliz, který působí projímavě. Konzumace zralých semen (smažených, případně naložených ve slaném nálevu) pomáhá léčit problémy spojené s ledvinami, játry a plícemi, protože usnadňují odcházení hlenů. Konzumace semen také podporuje metabolismus, tlumí průjem, léčí časté močení a příznivě působí na zrak (při rozmazaném vidění a šedém zákalu).
Léčivé látky obsažené v jitroceli asijském a jejich příznivý vliv na lidské zdraví
Listy a nať jitrocele obsahují draslík, hořčík, železo, zinek, vápník, sodík, mangan, měď, dále také kyselinu jantarovou, linolovou, olejovou, křemičitou, palmitovou, stearovou a ursilovou. Obsahují 2 % glykosidu aukubinu, beta sitosterol, cholin, enzymy, třísloviny, flavonoidy, vitamin C, hořčiny, draselné soli a mnoho dalších, zdraví prospěšných látek.
Díky svému složení usnadňují odkašlávání při chronických zánětech průdušek, astmatu a také dalších chorobách dýchacích cest. Mají tlumivý účinek na centrální nervovou soustavu, užívají se při trávicích poruchách spojených se zácpou. Třísloviny v jitrocelových listech a nati obsažené ničí ve sliznicích choroboplodné bakterie, čímž příznivě působí při zánětech dutiny ústní a hltanu. Flavonoidy zase mají desinfekční a antibakteriální účinky – desinfikují, pomáhají předcházet zanícení a usnadňují hojení ran. Zevně se jitrocel asijský používá na obklady usnadňující hojení špatně se hojících ran a ranek, při ekzémech a léčbě spálenin.
Celá rostlina jitrocele asijského (čínsky zvaná Che Qian Cao) se seřezává během vegetace a suší se na přímém slunci. Následně se z ní připravují různé léčebné odvary. Zralá semena jitrocele (Che Qian zi) se suší a používají pro odvary, případně se rozemelou na jemný prášek. Mohou se také pražit nebo nakládat do slaného nálevu.
Jak užívat jitrocel asijský?
Doporučená denní dávka semen jitrocele asijského je 5 gramů, nebo 2 až 4 gramy sušených listů a natě. Odvar z jitrocele asijského si připravíme tak, že doporučenou dávku jitrocele zalijeme ½ litrem vody a vaříme po dobu 15 minut. Poté necháme vychladnout, přecedíme a vzniklý odvar pijeme 3x denně a to vždy půl hodiny před jídlem. V lékárnách a e-shopech s produkty tradiční čínské medicíny jsou běžně k dostání tobolky nebo kapky s obsahem jitrocele. Nejsou známy žádné negativní účinky při jeho užívání.
Jitrocel asijský- lék na dýchací cesty a balzám na nervy je součástí následujícícho preparátu TČM: