Potravinové doplňky jsou pro naše tělo velmi důležité. Jenže, jak můžeme důvěřovat těm „chemickým“? Kdo vyzkoušel tradiční čínskou medicínu a sílu cizokrajných, léčivých bylinek, které jsou čistými produkty přírody, nedá na ně dopustit. Tyto přírodní léky dokážou zázraky. Nikdy není pozdě udělat první krok pro lepší zdraví. Zde se dozvíte vše, co vás zajímá.

boryt barvirskyPokud trpíme na častá nachlazení či angíny provázené zvýšenými teplotami, pak je dobré sáhnout po tom, co nám zanechala moudrá matka příroda – po bylinkách. Používání antibiotik nám způsobí zbytečné vedlejší účinky a onemocnění se nám bude vracet…

Říká Vám něco Boryt barvířský? Tato v současnosti téměř zapomenutá bylinka, byla po několik století velmi důležitá a velmi využívaná pro své vzácné léčebné vlastnosti.

Kustovnice čínská GojiKustovnice čínská patří mezi ty nejmagičtější rostliny Číny, které se využívají od nepaměti. Má mnoho názvů, goji, bobule goji, vlčí bobule, pouštní trn nebo latinsky Lycium. Je celkově prospěšná organismu, a co je nejlepší, pěstuje se snadno, a tak jí každý může mít doma, jako takový čínský poklad.

ŽenšenAsi žádné rostlině na světě nebylo a není přisuzováno tolik schopností. Tomu odpovídá i český název této rostliny, Všehoj ženšenový. V čínském originále znamená ženšen „síla země v podobě člověka“. To pro jeho charakteristický tvar kořene, připomínající lidskou postavu. V dávné čínské historii měl pouze císař a nejvyšší šlechta právo vlastnit kořeny ženšenu. Hodnota kořene byla tak velká, že byly několikanásobně vyvažovány zlatem. Měly také nezanedbatelnou hodnotu při diplomatických jednáních. Nebyla by to Čína, aby se k ženšenu nevázala alespoň jedna legenda.

fitoterapie Koření a bylinky jsou tak staré jako civilizace sama a již od počátku lidstva se je učíme znát. Mnoho je nám zatím ještě nejasné, ale Čína je zemí, která se smyslu bylinek a koření věnuje nejdéle. Dokonce má pro každou bylinku i legendu a je si jistá že mohou léčit jak tělo, tak i duši.

Ženské potížePod pojmem „ženské problémy“ si asi nejčastěji vybavíte bolestivou menstruaci, menopauzu, popřípadě časné záněty močového měchýře nebo kvasinkové infekce. To ale není zdaleka všechno, co nás, ženy, trápí. Jsme neustále pod útokem vlivů nezdravého životního prostředí, mnohdy časté špatné životosprávy, stresu, pracovního vytížení, a tak není divu, že potíže přibývají a nabalují se jedny za druhými…

Moruše

Morušovník bílý, latinsky Morus alba, je statný listnatý strom řadící se do čeledi Morušovitých (Moraceae). Uvedená čeleď čítá více jak 15 různých druhů morušovníků. Morušovník bílý pochází ze severní Číny, kde ve svých přirozených podmínkách dorůstá do výšky až 20 metrů, obvykle však okolo 15 metrů a méně. Korunu má kulatou, může být až 10 metrů široká.

Hroznovice Hroznovice jsou druhem mořských řas, které se vyskytují podél malebných pobřeží Číny a Japonska. Nejhojněji se vyskytují v povrchových vodách Sargasového moře, díky čemuž získalo moře svůj název. Latinský název hroznovice totiž zní Sargassum. V Sargasovém moři se hroznovice vyskytují v hustotě 0,6 až 1,7 tuny na 1 kilometr čtvereční. Řasy mají slanou, nahořklou chuť, zato jejich příznivé účinky na lidské zdraví nezústávají bez povšimnutí. Není také divu, hroznovice je totiž lék na spoustu tělesných neduhů, a především upravuje potíže se štítnou žlázou.

Santal bílýSantal bílý, latinsky Santalum album, je středně velký listnatý strom, řadící se do čeledi santalovitých (Santalaceae) a pocházející z jižní Asie. V součastné době se pěstuje především v Indii, Austrálii, Polynésii a Indonésii. Řadí se mezi ohrožené druhy, jejichž cena je značně vysoká – ovšem i přesto je o ně velký zájem. Ve své domovině dorůstá santal do výšky okolo 8 metrů a dosahuje průměru kmene 30 až 40 centimetrů. Kůra santalu je vrásčitá, světle až tmavě hnědá a je výborný lék!

Pajasan žláznatýPajasan je listnatý, opadavý strom, s hladkým a rovným kmenem, dosahujícím obvykle průměru kmene okolo 1 metru. Korunu má široce vejčitou, velmi často ve spodní části řídce rozvětvenou, s převislými spodními větvemi. Listy mohou být licho, nebo sudozpeřené, dlouhé 30 až 100 centimetrů a jsou složeny z malých, vejčitě kopinatých, celokrajných, případně jemně zubatých lístků. Přestože vypadá jako prachobyčejný strom, jeho využití v tradiční čínské medicíně je skutečně široké. Jeho příznivé účinky na lidské zdraví jsou nezměrné! Pajasan zaútočí na mnoho nemocí. Které to jsou?

Hřebíčkovec vonnýHřebíčkovec vonný neboli Caryophyllus aromaticus, synonymum Syzygium aromaticum, je stálezelený strom, řadící se do čeledi myrtovitých (Myrtaceae). Pochází z Moluckých ostrovů, kde se začal pěstovat již před několika tisíci lety. Ve starém Egyptě byl hřebíčkovec velmi cenný a jeho hodnota se rovnala ceně zlata. Jeho sušené květy směli užívat pouze faraónové – běžní lidé jej užívat ani pěstovat nesměli a to pod hrozbou trestu smrti. Zajímavostí je, že dříve směli v Číně s císařem mluvit pouze urození lidé, jenž si předtím, než promluvili, navoněli svůj dech hřebíčkem.

Strana 1 z 4