BambusBambus (Bambusa tuldoides) patří mezi rostliny, které po staletí poskytují využití pro mnoho různých účelů. Asi jen těžko bychom hledali tak „multifunkční“ rostlinu. Nejlépe ho však lze využít ve dvou oblastech, a to ve stavebnictví a medicíně. Nás zajímá právě medicína, kde je bambus velice považován právě díky jeho zázračným vlastnostem a schopnosti příznivě ovlivnit lidské zdraví. Bambus je rostlina, která se velice dobře dokáže přizpůsobit různým klimatickým podmínkám. Existuje ho několik tisíc druhů a některé z nich se dají pěstovat i u nás. Nejlépe se mu však daří v Asii, zvláště pak v Číně.

Bambus má nesčetně odrůd

Podle odrůdy se bambus může pyšnit výškou až padesát metrů! Bambus je výborně využitelný například v nábytkářství a z jeho dřeva se rovněž vyrábí spousta dekoračních předmětů do domácnosti – vypadá zkrátka skvěle a je zároveň velmi odolný. Obsahuje celulózu a lignin a kromě toho také kyselinu křemičitou, díky které je tolik pevný.

Bambus do kuchyně i pro zdraví

V Číně se z bambusu staví také lodě, které mají velmi dobrou pověst. Mimo jiné se z něj také v Africe a Asii vyrábí alkoholické nápoje. To by ale nebyli Číňané, aby neznali také jeho využití v tradiční medicíně i potravinářství. Podle statistik se pro jídlo spotřebuje mnoho tisíc tun bambusových výhonků, a to je rozhodně pěkné číslo. Pokud se bambus dobře připraví a uvaří, odstraní se z něj všechny zdraví škodlivé látky, které obsahuje před přípravou a stává se z něj vynikající delikatesa.

Kyselina křemičitá, která je v bambusu obsažena, je dobře známá pod názvem bambusový cukr. Je vynikajícím lékem na astma. Nejen to, ale také kořeny bambusu jsou využívány v čínské medicíně – jsou vhodné jako prevence proti jedné z nejzákeřnějších civilizačních chorob – rakovině.

Bambusové třísky, takzvané „zhuru“, se získávají ze střední vrstvy bambusu a mají mnoho prokázaných léčivých účinků. Pomáhají například při:

  • detoxikaci organismu a odstraňování hlenu
  • akutních horečkách
  • křečích
  • krvácení
  • menstruačních bolestech 
  • zvracení

Oblíbená je také bambusová míza, která se používá hlavně při následujících potížích:

  • křeče 
  • horečnaté stavy 
  • epilepsie u dětí

Z bambusu se dají využít i jeho listy, které jsou zase výborné například při zánětech dolních močových cest, protože eliminují krev v moči. Kuzhuye, hořké bambusové listy, se využívají například při zimnicích, horečkách a zánětech plic. Jiné části této „zázračné“ rostliny jsou zase vhodné pro nespavost, vnitřní neklid, podrážděnost, dysharmonii v žaludku a žlučníku, kožní vyrážku, záněty sliznice, obtížné vykašlávání, různé infekční choroby nebo problémy s játry.

Jak vidíte, využití bambusu v medicíně je velice pestré. Záleží jednak na druhu rostliny, jednak na části, kterou chceme pro zdravotní problémy požít. Existuje množství nejrůznějších směsí, které obsahují více částí bambusu najednou a jsou tedy víceúčelové. Takové se většinou nedají zakoupit v lékárně, ale ve specializovaných prodejnách s čínskou medicínou, popřípadě v různých e-shopech.

BambusBambusBambus