TČM - tradiční čínská medicínaV dochovaných svitcích z 11. století p. n. l. staří Číňané s přesností vykreslili nemoci celého těla.Vznik čínské medicíny je připisován starobylým dynastiím, historie však stále zůstává opředena tajemstvím. Jak to, že v nejstarší zeměpisné Knize hor a moří je zachyceno více než sto druhů léčiv?

cinsky_znak_jin_jang Jin-jang aneb protiklady se přitahují

Černá a bílá, muž a žena, zrození a smrt, zkrátka dvě opačné síly, které se navzájem ovlivňují. Jin-jang je však zároveň v čínské medicíně jedna z hlavních teorií. Zatímco jin představuje pozitivní energii, jang znázorňuje to špatné, negativní. Přesto se však jedno bez druhého neobejde – dávalo by smysl světlo bez tmy nebo odpočinek bez předešlé aktivity? Prvotním cílem tradiční čínské medicíny je tedy harmonie, a to nejen tělesná, ale také duševní. Jedině za předpokladu, že lidské tělo i mysl zůstanou v rovnováze, nepropukne žádná nemoc. Důkazem je tradiční medicína sama – Číňané daleko častěji umírají „na stáří“, aniž by je postihla některá z civilizačních chorob.

Člověk a vesmír

Čínská medicína se neobejde bez teorie pěti prvků. Jsou jimi dřevo, země, voda, oheň a kov. Stejně jako tyto faktory ovlivňují procesy okolo nás, jsou i nedílnou součástí člověka samotného. Když zalijeme skomírající strom, vyroste a zazelená se. Takto možná Číňané od počátku uvažovali i o lidském těle, souznění s přírodou, filozofií a duchovnem je podstata harmonie, a tedy i zdraví.

Když jehly léčí

čínská akupunkturaAkupunktura je u nás považována za poměrně moderní léčebný postup a stále ubývá skeptiků, kteří této metodě nedůvěřují. Není divu, vždyť jakési „pravěké“ akupunkturní jehly nalezené archeology jsou datovány do doby kamenné. Spisy o akupunktuře a moxování (které se v čínské medicíně prolínají) sahají až do dynastie Shang (1600 – 1100 př. n. l.). Je prozkoumáno více než tři sta akupunkturních bodů podél meridiánů (pomyslné kanály lidského těla spojující cévy a tkáně) a každý z nich má vlastní terapeutický účinek. Je až s podivem, že i před mnoha tisíci lety dokázali Číňané takto složitou metodou zbavovat tělo bolestí, a to dokonce během několika málo minut. K akupunktuře patří také moxování – působení tepla a kouře z léčivých bylinek na akupunkturní body, které se tak aktivují. Jedná se o velice příjemnou proceduru, bez bolesti a navíc velmi relaxační. Pokud jste ještě nevyzkoušeli, vřele doporučujeme.

Síla bylinek - TČM ( tradiční čínská medicína )


Po dobu vývoje tradiční čínské medicíny se nikdy nepodceňovaly blahodárné účinky bylin. Dnes jich čínský lékopis popisuje více než šest tisíc různých možností kombinací a dokazuje, že rostliny jsou vhodné jednak jako prevence i jako účinná léčba.

Tradičně netradiční přísady

Čínské bylinkyExistuje zhruba 13 000 druhů léčiv používaných v Číně, starověká literatura jich však popisuje více než sto tisíc! Přestože bylinky tvoří gró čínské medicíny, také živočišné přísady jsou nedílnou součástí. Výkaly brouků, sušená hadí kůže, kosti z koček nebo psů, žraločí ploutve, sušený želví podbřišek, žlučové kameny z krávy, tygří penis nebo roh nosorožce a mnoho dalších, bizarních přídavků, je běžná součást lékopisů. Při hlubším prozkoumání čínských dokumentů bylo objeveno dokonce pětatřicet přísad z lidského těla – nehty, moč, vlasy a další, o kterých je lépe se raději dále nerozepisovat, aby se vám čínská medicína nezprotivila … ale teď vážně, není třeba se obávat. Takto podivuhodné přísady jsou dnes spíše historickou záležitostí, jakousi vzpomínkou evolučního vývoje a znázorněním mnoha možností, kde všude se hledaly léčivé zdroje. Pro schválené, moderní léky, se využívá 675 rostlin a hub a přibližně 25 živočišných zdrojů jako jsou hadi, gekoni, ropuchy, žáby, včely nebo žížaly, jejichž léčivé účinky jsou stoprocentně dokázány.

Když se otrava léčí jedem

Číňané dodnes pěstují vlastní bylinkyVědci na celém světě si stále lámou hlavu se správným využitím některých přísad, kterými rozhodně nejsou žádné nevinné bylinky. Například kořen oměje, který obsahuje silný jed a neexistuje na něj protilátka, hraje v čínské medicíně zásadní roli. Na bolesti v krku, léčbu otoků, abscesy nebo vyrážky staří Číňané využívali arsen, který je vysoce toxický. Výtažky z trichosanthes kirilowi (čínské okurky), byť prudce jedovaté, údajně léčí nádory či žloutenku. Takovéto medikamenty jsou samozřejmě zakázané, ale rozsáhlé experimenty s použitím té nejvyspělejší techniky pořád fungují ve velkém. Vědcům to zkrátka nedá, protože dobře vědí, že staří Číňané nebyli žádní šarlatáni a něco na tom přeci jen musí být…

Ukrývá čínská medicína lék na rakovinu?


V čínských lékárnách se dají sehnat stovky tradičních léčivTato otázka už po desítky let hýbe světem. Je prokázáno, že kombinace čtyř bylin (Scutellariae Radix, Jujubae Fructus, Paeoniae Radix a Glycyrrhizae Radix Preparata) léčí nevolnost, zvracení a průjem. Nedávná klinická studie prováděná v USA potvrdila, že navíc výrazně snižuje střevní škody způsobené chemoterapií. V jiné studii američtí výzkumníci používají tyto byliny k léčbě myší s nádory střeva. Nádory se vlivem léku zmenšují, ale nežádoucí negativní účinky na tělo ne a ne odstranit. Nezbývá, než čekat a doufat… Co je však opravdu jisté, je skutečnost, že pomocí tradiční čínské medicíny se dá rakovině účinně předcházet.

Meditace – posilovna pro mozek

Ve společné studii vědci z Číny a USA zjistili, že několik hodin nepřetržité meditace může vyvolat pozitivní strukturální změny v oblasti mozku, které pomáhají regulovat chování. Vycházeli výhradně z postupů tradiční čínské medicíny. Bylo zaznamenáno výrazné zlepšení sebekontroly, všímavosti, paměti a mnohem pružnější zpracovávání informací. Nyní pracují na kurzech, které se budou aplikovat v praxi. Metoda by mohla pomoci nejen v oblasti školství, ale také například při práci s devianty s různými poruchami sebeovládání.

Prevence proti infarktu? Čaj!


Tradiční čínská medicína zachovává osvědčené postupyRozsáhlý výzkum uspořádaný nizozemskými odborníky se konečně dočkal výsledků. Zúčastnilo se ho 40 000 zdravých lidí, kteří po dobu třinácti let konzumovali šestkrát denně šálek čaje. Výsledek ukazuje jasně: pravidelné pití kvalitních čínských čajů snižuje riziko úmrtí důsledkem srdeční choroby o 45 %. Kvalitní čínské čaje lahodící tělu i ústům lze snadno pořídit ve specializovaných obchůdcích, e-shopech či lékárnách.

Milí čtenáři, dnes existuje více než 800 farmaceutických továren na čínské léky s roční produkcí více než 400 000 tun. Dohromady vyprodukují 5000 druhů léků… Je jisté, že naprostá většina vynálezů čínské moderní farmacie pro nás není dostupná. Složitý štít vědeckých a zdravotnických či byrokratických pravidel nás do jisté míry sice chrání, na druhou stranu omezuje přístup k lékům založeným na alternativních surovinách a postupech. Je snad jen jediná možnost, jak se posunout v čase a již dnes dostat to, co ještě není v našich lékárnách – navštívit Čínu osobně.

V dnešní hektické době je nesnadné udržovat své zdraví v kondici. Pokud vás také při pročítání příbalových letáků děsí jejich další, negativní účinky, vyzkoušejte tradiční čínské postupy a medikamenty, které jsou přírodní a tudíž jen prospěšné. Už jen z toho důvodu, že my sami jsme stvořeni z přírody…

Zdroj fotografií: Flickr.com