antibiotikaNení divu, že v dnešní uspěchané době přibývá nemocných, náš imunitní systém je čím dál tím oslabenější. Na druhou stranu si nemůžeme dovolit marodit, protože nemocenské dávky nestojí za nic. Žádáme lékaře o antibiotika, abychom byli co nejdříve zase provozuschopní a zároveň si tak nevědomky vybíráme daň za zdraví.

antibiotikaJsou antibiotika nejrychlejší léčba?

Díky tlaku nejrůznějších médiích a bohužel i mnoha praktických lékařů se často mylně domníváme, že antibiotika jsou nejrychlejší cesta, jak se zbavit nemocí. A to i v případě, pokud se jedná o běžné nachlazení nebo chřipku. Opak je ale pravdou. Na které běžné problémy nejsou antibiotika vhodná?

Rýma nebo nachlazení

Tyto potíže jsou naprosto normální. Není nic divného, že nás občas každého nějaký ten bacil skolí. V tomto případě ale antibiotika nepomohou, naopak mohou uškodit, přestože jsou na tyto potíže poměrně často předepisovány. Ptáte se, jak je to možné? Tato onemocnění totiž způsobují viry, na které jsou antibiotika naprosto neúčinná. Podobné je to také s chřipkovým onemocněním.

Jak na běžné nachlazení?

Existuje celá řada účinných medikamentů, které urychlují průběh nachlazení a ulevují od průvodních potíží, kterými jsou rýma, únava, pálení očí, nespavost, bolesti hlavy a jiné, které dokáží pěkně znepříjemnit běžné fungování v práci i osobním životě. Pojďme se podívat na ty z nich, které stoprocentně zaberou, a přitom jsou dostupné úplně každému z nás.

Posilte imunitní systém

Pamatujme na to, že od přírody máme své nástroje schopné samouzdravení. Pokud nám stoupne tělesná teplota, neznamená to, že ji musíme okamžitě snižovat aspirinem. Tím jen oslabujeme svou přirozenou obranu a pomáháme virům. Jsou byliny a čaje, které nám sice pomaleji, ale jistě stlačí teplota dolů. Například v Číně se vyrábí Odvar proti žáru a jedu (elixír Qing Re Du) z bylin, které snadno ochlazuji člověka a zároveň vyplavuji toxiny, tj. zničené viry a škodlivé bakterie.

Pitný režim – při nachlazení byste měli pitného režimu dbát opravdu důkladně. Nadměrné množství toxinů potřebujete aktivně vyvádět z těla ven. Výbornými pomocníky jsou nejen bylinkové odvary (heřmánek, kopřiva, šalvěj, tymián, máta), ale také čistá voda, nejlépe převařená a odstátá. Při oslabené imunitě by měl člověk vypít alespoň tři litry tekutin denně.

Inhalace bylin – pokud chcete pomoci rýmě a mít klidnou noc, před spaním inhalujte horkou páru z bylinného odvaru. Na rýmu je skvělý heřmánek, který má zároveň uklidňující účinky. Inhalace by rovněž měla pomoci i od bolestí hlavy.

Jemná masáž spánků a dutin – nemusíte mít masérský kurz, abyste zvládli jemnou stimulační masáž, která pomůže uvolnit dutiny a zbavit se bolestí hlavy. Krouživými pohyby při jemném tlaku masírujte spánky, přejděte k dutinám okolo očí. Stačí pětiminutová masáž a bolesti se stanou přijatelnými, mnohdy vymizí úplně.

Cibule a česnek – při nachlazení se nevyhýbejte čerstvé cibuli a česneku. Obojí odhleňuje a zároveň pomáhá zbavit se toxinů, nachlazení bude mít kratší průběh.

Vitamíny z ovoce – vitamíny při nachlazení a rýmě hrají obrovskou roli. Denně snězte alespoň tři kusy ovoce.

Živá strava – pokuste se při nachlazení vyvarovat nezdravým, tučným, těžkým a kořeněným jídlům. Pomozte tělu, aby se mohlo plně soustředit na boj s nachlazením a zbytečně nevydávat energii na trávení těžkých jídel. Pod pojmem živá strava si můžeme představit například čerstvou zeleninu, která není tepelně opracovaná. Taková zelenina neztrácí vitamíny a je velice lehko stravitelná.

Vsaďte na prevenci

Lidé často prevenci podceňují. Velká většina dnešní společnosti bohužel prosazuje názor typu: „Dokud mi nic není, zdraví neřeším.“. A když už nějaká nemoc přijde, běžíme k lékaři pro antibiotika. Věděli jste, že nesprávně podávaná antibiotika mohou způsobit rezistenci, a když je budete opravdu potřebovat, nezaberou? Dbejte tedy na zdravý životní styl a pokuste se žít heslem „všeho s mírou“. Před předepsáním antibiotik by se správně měly provést testy na přítomnost bakterie a teprve při pozitivním nálezu jsou konkrétní antibiotika vhodnou léčbou.

laojunSilný imunitní systém je univerzálním ochráncem. Víte o tom, že existují byliny, které účinně posilují, neboli, jak říkají zastánci přírodní medicíny, harmonizují náš obranný systém? Takovým odvarem dlouhověkosti, obsahujícím 21 bylin, je unikátní doplněk stravy Laodžan. Odvar Laodžan nebo anglický Laoung je doporučován i vrcholovým sportovcům pro zachování maximálního potenciálu a odolnosti těla v období stresu a přetížení. Preventivní použití Laodžanu pomůže každému spolehlivě se vyhnout komplikacím jak při letním přehřátí, tak i při zimním nachlazení.