ce5 uvodniNyní se seznámíme s pátou čakrou, která je nazývána komunikačním centrem neboli Višuddhi. Nachází se mezi krční jamkou a ohryzkem. Je spojena s krční páteří a otevírá se směrem dopředu. Tato čakra, jak sám vypovídá již její název, je velmi zásadní pro vyjadřování nejen slov, ale hlavně našich pocitů, myšlenek a nápadů. V momentální době jsou problémy s touto čakrou velice časté. Jelikož v nedávné minulosti vládla více či méně tak zvaná „diktatura“, kdy lidé své názory moc nahlas říkat nesměli. A tak se nám tato krční čakra uzavřela.

cakraOvšem i ve středověku, kdy nám neustále stínaly hlavy, věšely nás za krk nebo s mlýnským kamenem lidi svrhávali do řeky, se tato čakra mohla velmi významně poškodit. Tato čakra je i velmi úzce spojená s malou čakrou nacházející se v oblasti týlu. A jsou spolu velmi často spojovány. Obě souvisí s oblastí krční páteře. Element této čakry je éter, v učení jógy je éter látkou, ze které se „zhuštěním“ vytváří ostatní elementy – země, oheň, voda a vzduch. Éter je nositelem zvuku a zprostředkovatel informací.

Pátá čakra – Krční čakra

Barva:světle modrá
Element: éter
Smyslová funkce: sluch
Základní funkce: rezonance s Bytím

Pátá čakra umožňuje vnímání sluchemV krční čakře se nachází centrum lidských vyjadřovacích schopností. A nejen to. Vytváří jakýsi pomyslný most mezi duchovními čakrami, což jsou nad pátou čakrou a tělesnými, které se nachází pod ní. Přes čakru vyjadřujeme vše, co v nás žije, ať to je smích, radost, nebo smutek a pláč. Komunikace z vnějškem probíhá nejen mluveným slovem, ale také mimikou, gesty. Ve druhé čakře je i centrum umění a tvorby (malba, psaní, tanec). V páté se vše spojí a vytvoří jakýsi projev, který ventilujeme do světa. Tato čakra nám dává schopnost sebereflexe. Ale pouze za podmínky, že si dokážeme zaručit jakýsi nadhled a nejsme přecitlivělí a neschopní se objektivně posoudit sami před sebou. S vývojem této čakry si uvědomujeme čím dál více naše mentální vibrační pole a jsme schopni odlišit od projevů emočního a éterického pole i fyzična. Naše myšlenky jsou odrazem našich pocitů a fyzického umožňuje objektivní poznání.

Co je to éter v čínské medicíně?

Mnohé drahé kameny pomohou ke zlepšení funkce krční čakryÉter je velmi často pojímán i jako jakýsi prostor, ve kterém hustší elementy rozvinou svoji působnost. Nejvyšší poznání nám bude umožněno jen tehdy, pokud my se otevřeme všemu jako širý oceán.

Musíme se naučit vnímat naši duši. Málo si s ní povídáme. Ona volá o pomoc. Místa, které nás bolí na našem těle, mají nějaký specifický význam. Luise L. Hay velice dobře zachytila ve své knize Miluj svůj život vysvětlení, jak se máme k našemu fyzickému tělu chovat, aby naše duše byla spokojená. Vzadu je uvedena tabulka významů částí těla a však také určitých nemocí, co nám chtějí říct.

Vůně eukalyptu je rovněž pro harmonii páté čakry velmi vhodnáTéto čakře přísluší schopnost sluchu, ale i naslouchání. Pokud si sundáme klapky, andělé a neviditelní duchové nám budou pomáhat v každodenním životě. Promlouvají k nám pomocí snů. Jsou i nápomocni k plnění našeho životního úkolu, pro který jsme se narodili. Každý dokáže poznat jejich sílu. Dobré je to zkusit třeba ve vaně. Zavřete oči, hlavu nechejte naprosto prázdnou a zavolejte je. Pokud zvládneme schopnost komunikace s Bohem a jeho pomocníky, staneme se studnou vědomostí našich předků a celého vesmíru. Dobrý léčitel to umí, a není mnoho otázek, na které by nedokázal smysluplně odpovědět.

Pokud funguje harmonická funkce, vyjadřujeme vše otevřeně a bez obav. Jsme schopni přiznat svoji slabost a ukázat svoji sílu. Upřímnost k sobě samému se projevuje absolutní přímostí ke všem ostatním. Umíme dobře naslouchat druhým a objektivně jim poradit. Řeč je naprosto jasná a přitom neútočná, lidé berou většinu názorů tohoto člověka, protože je umí podat naprosto nenuceně a argumentativně. Nenecháme se příliš ovlivňovat a předělávat jinými lidmi. Naše nezávislost je zcela evidentní a dobře si udržujeme naše nasměrování osudovou cestou, nescházíme z ní.

Disharmonie páté čakry

Symbol páté, krční čakryDisharmonická funkce je vidět tzv. „narušení integrity mezi hlavou a tělem“. Projevuje se to dvěma způsoby. Buď ti přijde zatěžko reflektovat své vlastní pocity a projevuješ své zadržované emoce často v nepromyšleném chování, nebo se uzavřeš intelektualitě a racionalismu. Připustíš si jen zcela určité pocity, které proniknou jakýmsi filtrem. Nevědomé pocity viny tě nenechají vidět se takového, jaký jsi. Místo toho se přetvařuješ a schováváš se za velká gesta a slova, které neukazují tvoji podstatu. Řeč je hrubá, věcná a studená. Může být zde sklon ke koktání. Nesneseš působení slabocha a pokoušíš se stát za každou cenu silným. Často na bedrech tohoto člověka spočine víc, než dokáže unést díky přehnaným požadavkům jeho samotného. Druhým projevem disharmonie je i to, že pomocí slova manipulují s ostatními, nebo na sebe upozorňují přehnanou výřečností. Tito lidé nemají přístup k jemnohmotným energiím svého bytí, a proto jim chybí otevřenost k vnímání těchto oblastí. Nedokážou se ponořit do vnitřního projevu své duše, ze kterého vznikají obrazy, básně a jiné umění.

Zdravý a krásný úsměv zaručí pátá čakra v harmoniiNedostatečná funkce se projeví těžkostí jak se představit, projevit a vyjádřit. Když už jsme donuceni projevit něco ze svého nitra, v krku se nám udělá „knedlík“ a nejsme schopni ze sebe vydat hlásku. Ještě víc se zde projevuje koktání než u disharmonie. Velmi často se s tímto problémem setkáváme zejména u lidí, kteří mají i naprosto minimální sebelásku. Vše na nich je ošklivé. Panuje zde až nezdravá nespokojenost se sebou samotným. Když se tato čakra celý život nerozvíjí, dojde k jejímu zatuhnutí. A tedy jako jedinou realitu vidíš vnější svět, neuznáváš ten svůj vnitřní.

Možnost aktivace páté čakry

Příroda je výborná cesta k aktivaci krční čakryPříroda
Jasné modré a bezmračné nebe vyvolává rezonanci v krční čakře. Aby se nám dostalo maximálního požitku, lehněme si do přírody. A nabijeme se energií. Další možnost je dívat se na hladinu vody, zapůsobí na nás osvobozujícím dojmem.

Zvuky
Hudba bohatá na horní harmonické tóny, sakrální a meditativní zpěv působí na krční čakru oživujícím způsobem.

Barvy
Této čakře přináší jasná světle modrá. Tato barva dává šířku a otevírá nás duchovní inspiraci. Bude vám prospívat, když šátek této barvy zavážete kolem krku.

Drahokamy

Pátá čakra umožňuje procítit hudbu i tanec naplnoAkvamarín
Světle modrá barva je jako moře, ve kterém se zrcadlí čisté nebe. Podporuje komunikaci s vnitřním já. Otevírá nás vizionářským schopnostem. Má léčivé účinky.

Tyrkys
Zde se spojuje modrá se zelení Země. Přitahuje positivní energii a chrání tělo i ducha od negativních energií.

Chalcedon
Tento kámen působí positivně na štítnou žlázu. Má uklidňující účinky na naši mysl. Podporuje schopnost výrazu slovem i písmem.

Vůně

Šalvěj
Trpká vůně šalvěje vysílá léčivé vlny do oblasti řeči. Uvolňuje ztuhnutí krční páteře, když ji přidáme do koupele, očistí naše póry.

Eukalyptus
Jeho vlny nás otevřou vnitřní inspiraci a dává našemu výrazu kreativitu.