Pakliže jste někdy byli označeni, že jste dřevo nebo dřevák, neberte to jako urážku, neboť dřevo je důležité a stále cool :-) Vždyť snad všude na světě patřilo a stále patří mezi nejčastěji využívané materiály. Dřevo provází lidstvo na každém kroku už tisíce let. Bylo u toho, když jej „člověk“ zapálil a vyšel z jeskyně. Což se mu asi nelíbilo, leč pro nás to byl zásadní krok. Výrazně napomohlo při stavbě chatrčí a přístřeší, a proto nás také hned po odchodu z jeskyně, nesnědla divá zvěř. Díky dřevu jsme vyrobili šípy, kopí a luky, což nám zajistilo obživu. Nebýt dřeva, také by se neuskutečnily námořní objevy, které vývoj lidstva tak zásadně ovlivnily.

A protože člověk je tvor ušlechtilý, začal ze dřeva vyrábět nejen věci denní potřeby, ale také dekorační a ozdobné. Bezesporu tomu tak je hlavně v jedné z „civilizačních“ kolébek lidstva, v Číně.

Pojdmě se tedy podívat, co nám k dřevu řekně Čína, neboť stejně, jak je velká Říše Středu, tak je mnoho způsobů využití dřeva.

Tradiční japonský důmDíla zručných stavitelů

Čínská zahrada. Byla, je a vždy bude místem, kde se setkávají různé prvky v absolutní harmonii. Ale dokážete si ji představit, bez ozdobných dřevěných můstku či malebných dřevěných pavilonů? A proč zůstat jen u zahrady? Dřevěným domem v čínském stylu okolí ukážete, že máte vytříbený vkus a nebojíte se být originální! Anebo si můžete pořídit některé ze vkusných bytových doplňků, kterých je na trhu opravdová spousta! Stačí si jen vybrat takový kousek, který vám na první pohled učaruje...

Dřevo v medicíně

Vonné tyčinky mají dlouhou tradiciBěhem tisíciletí se dřevo neztratilo ani v tradiční čínské medicíně. Esenciální a masážní oleje z dřeva se používají úspěšně při mnoha typech terapií a léčeb. Například takové relaxační tyčinky ze santalového dřeva, se staly téměř legendou a vždy dokáží navodit uklidňují atmosféru.

Modelářství

Starobylá komodaMezi typickou čínskou zálibu patří pouštění draka. Nejedná se o létající kosočtverec jako u nás, ale o opravdová umělecká díla. Ale bez dřevěné konstrukce, například z balzového dřeva, by stejně ležela jen tak v prachu cesty. Takže pozor! Nejenom energy drinky dávají křídla, dokáže to i dřevo!

Loďařské umění

Když se řekne čínská loď, většinu z nás napadne džunka. Plachetnice s plochým dnem, vhodná pro říční a příbřežní rybolov, či trasport věcí či pasažérů. Díky na svou dobu převratnou konstrukci napomohla pobřežnímu osidlování a rozvoji obchodu. Méně známé jsou tzv. dračí lodě. Tyto mohou měřit až 12,5 metru. Jde o kánoj, do které se vejde až dvacet členů posádky a jeden bubeník. Takže pokud máte spostu kamarádů a raft není pro vás to pravé, pořiďte si dračí loď a vyražte brázdit klidné vody.

Bytová architektura

Skvostný doplněk do bytuTady je dřevo opět jako doma. Při výběru doplňků se snad nelze mýlit. Ptáte se proč? Odpověď je nasnadě. Protože si jej vyberete sami. Dokážete svůj cit pro detail, aniž by vám musel radit bytový architekt. Těch variant! Dřevorytiny na stěny, misky na vonné oleje, svícny na vonné tyčinky. Různé vázičky a dózy, kterými zůtulníte pokoje v domě či bytě. Ozdobné kryty na lustry, kterými navodíte tu správnou atmosféru. Pokud nejste zastánci klasických plovoucích podlah, pořiďte si čínské deskové podlahy. Také stylový nábytek nabudí dojem, který si zamilujete! Podívejte se po místnosti a jistě už teď vás napadá, co by se přesně tam vyjímalo.

Ozdoby a šperky

Protože touha zdobit se lidstvo provází od nepaměti, našlo dřevo uplatnění i tady. Nespočet náramků, všech barev a druhů dřeva. Přívěsků či amuletů. Korálků, jehlic do vlasů. Najděte si strom, který vás charakterizuje a pořidte si z něj doplněk. Nalaďte své tělo na správnou vlnu! Noste jej sebou a vždy najdete svůj vnitřní klid.

Tisíce dalších...

Jak sami vidíte, využití dřeva je téměř neomezené. Záleží jen na vaší fantazii! Dokažte okolí, že to z přírodou myslíte vážně a používejte nejpřírodnější materiál ze všech. Nabídka výrobků ze dřeva čeká jen na vás, až si vyberete to, co vám udělá opravdovou, nefalšovanou radost! Jak je vidět, dřevo nás jen tak neopustí a vzhledem ke zvyšující se poptávce po přírodních materiálech se v brzké době stane ještě větším hitem. Využijte tedy příležitost, která se sama nabízí. Dejte šanci dřevu a udávejte trendy ve vašem okolí dříve, než na to přijdou i ostatní!

Krásné šperky jsou rovněž výsadou čínského řemesla