Jeden starověký čínský léčitel jménem Shennanong, tisíce let před rozvojem západní medicíny, zjistil mimořádné léčivé vlastnosti plodů jujuby – čínských datlí. Všiml si, že při jejich konzumaci mizela únava a nastávalo uklidnění mysli. Krev, sleziny i játra byly lépe vyživovány a rychle docházelo k detoxikaci organismu. A tak se v čínské medicíně tyto plody, rostoucí na keřích vysokých až 10 metrů, začaly užívát k léčbě i prevenci už před více než 4000 lety. Rostou nejvíce v Číně a jižní Asii, ale pěstují se také v Bulharsku, kolem středomoří, i v Japonsku. Od té doby se jujuba konzumuje i jako ovoce či surovina při vaření či pečení.
Tak jako u nás například jablka. Oproti nim má však jujuba padesátkrát víc vitamínu C! A dvacetkrát víc než citrusové plody! Obsahuje i vitamin B2, provitamín A, bílkoviny, tuky, bioflavonoidy, škroby, sacharidy, měď, kobalt, jód, draslík, vápník, fosfor, železo, hořčík, zinek, mangan... Docela slušná řádka zdraví prospěšných látek. Prostě skoro všechno, co jsme zvyklí u nás za velké peníze kupovat jako doplňky stravy v lékárnách. Na rozdíl od uměle vyrobených lákadel působí jujuba blahodárně na žaludek.
Navíc plody, kůra i semena snižují krevní tlak, odstraňují nespavost, tlumí kašel, zpomalují stárnutí, léčí poranění, záněty ústní dutiny i úst. Další zdroje uvádějí, že zlepšuje i metabolismus, podporuje kardiovaskulární činnost organismu, posiluje cévy, pomáhá při rekonvalescenci, zvyšuje sexuální výkonnost, ničí parazity ve střevním traktu, posiluje imunitní systém, zmírňuje zánět průdušek, snižuje horečky, působí jako diuretikum, zmírňuje alergie, a to vše bez vedlejších účinků. Tak raději dost. Ono to ovoce začíná vypadat jako zázrak, a těm se moc nechce věřit.
Proč toho o léčení přírodními prostředky mnoho lidí moc neví, a nebo jim nevěří? Nejspíš proto, že reklamy na alternativní medicínu nikde neběží, a taky proto, že by farmaceutické firmy mohly zkrachovat.
Ani potraviny se v Číně neberou jen jako „obyčejné” jídlo, ale jako přísun energie jin nebo jang (jin symbolizuje ženskou stránku energie, jang zase mužskou). Tradiční čínská medicína, na rozdíl od západní, hledá u pacienta nejdřívě příčinu nemoci, až poté lékaři léčí.
Jeho výsost dalajláma, když při jedné cestě západními zeměmi musel být hospitalizován, následně prorohlásil: „Našim lékařům stačí naslouchání, dotazování, měření pulsu, zkoumání jazyku, aby zjistli příčiny potíží. Co vy na takové běžné vyšetření potřebujete přístrojů!
Nestojí jeho slova za zamyšlení?
Klanopraška čínská je součástí preparátů TČM: