ŽenšenAsi žádné rostlině na světě nebylo a není přisuzováno tolik schopností. Tomu odpovídá i český název této rostliny, Všehoj ženšenový. V čínském originále znamená ženšen „síla země v podobě člověka“. To pro jeho charakteristický tvar kořene, připomínající lidskou postavu. V dávné čínské historii měl pouze císař a nejvyšší šlechta právo vlastnit kořeny ženšenu. Hodnota kořene byla tak velká, že byly několikanásobně vyvažovány zlatem. Měly také nezanedbatelnou hodnotu při diplomatických jednáních. Nebyla by to Čína, aby se k ženšenu nevázala alespoň jedna legenda.

Ta praví, že se ženšen zrodil, když blesk udeřil horského pramene. V místě nárazu se blesk ztratí a na jeho místě vyroste ženšen, který v sobě ukryje sílu nebeského blesku. 

Ženšen pravý je vytrvalá bylina dosahující výšky 30-60 cm. Nejdůležitější částí rostliny je však mohutný kořen. Vrchní část ženšenu každoročně odumírá a nová vyrůstá právě z kořenové hlavy. Nejkvalitnější ženšen přirozeně roste v severovýchodní Číně, přesně v provinciích Heilongjiang, Liaoning a Jilin. Roste také v obasti Ussuri a v Chabarovském kraji na území Ruské federace. V čínských provinciích Shanxi a Hebei je pěstován uměle. Malé místo s přírodně rostoucím ženšenem je i v Severní Korei u města Kesong. 

Stále platí, že za vše se platí, a u ženšenu tomu není jinak. Originální a vysoce kvalitní čínský ženšen je záležitost vysoce nákladná. Proto bývá nahrazován ženšenem korejským. Ten má být údajně i silnější, ale originál je originál. Americký ženšen pro změnu postrádá některé léčivé schopnosti svého čínského vzoru. Naproti tomu sibiřský ženšen, který ani ženšen ve skutečnosti není, má vlastnosti podobné. Nás ale zajímá pouze to nejlepší, a tím je vždy originál. Proto při nákupu výrobků obsahujících ženšen dbejte na údaje o jeho původu a kvalitě. 

Ženšen dělíme podle jeho zpracování na tzv. bílý, ten je vysušen přirozeným slunečním teplem a červený, který je pařen v cukerném nebo bylinném nálevu a posléze uměle vysušován. Získat jej můžeme ve formě pilulek, prášku, extraktů a sirupů. U alkoholických nápojů s ženšenem jeho účinnost prudce klesá, a nejsou proto vhodné. 

V klasické medicíně je ženšenu přiřazena spousta léčivých vlastností. Posilování organismu a prevence stresu je jistě v dnešní uspěchané době věc aktuální! Látky v ženšenu obsažené blahodárně působí na nervový systém, snižují hladinu cukru v krvi, pomáhá při potížích s nechutenstvím a nespavostí. Celkově je ženšen považován za velice účinný stimulant. Pouze jeho nástup je pomalejší, ale zato účinek je velmi dlouhotrvající.

Co vše ženšen ukrývá?

Hlavní složkou jsou tzv. triterpenoidní saponiny. Jsou to látky, podle kterých se hodnotí kvalita všech adaptogenních rostlin. Jistě vás nepřekvapí, že ženšen je mezi těmito tou nejkvalitnější a nejlepší volbou. A co látky s tímto komplikovaným jménem umí? Triterpenoidní saponiny stimulují nervový systém k lepší funkčnosti, zároveň posilují i systém imunitní a také působí silně antikarcinogenně. Jejich oblíbenou kořistí jsou volné radikály, jež mají na tělo zhoubný vliv.

Polyacetylenové sloučeniny jsou další látky, které tělu neskutečně pomáhají! Jsou nepřekonatelné ve zpomalování nádorových růstů a vyladění trávicího systému. Zároveň snižují inzulínovou rezistenci a podporují sexuální aktivitu.

Extrakt z kořene ženšenu výrazně zvyšuje vitalitu a zpomaluje vlivy způsobené stářím. Zvyšuje fyzickou, sportovní i sexuální výkonost. Souhrnně léčivé látky obsažené v sušeném kořenu tvoří až 20 % jeho hmotnosti!

Zdálo by se tedy, že ženšen má jen samá pozitiva, ale pozor! Zdání klame! Při neuváženém používání ženšenu mohou nastat výrazná rizika. Látky v ženšenu obsažené totiž zvyšují účinnost kofeinu. (Ten nalezneme v kávě, čaji a guaraně). A kdo z vás zažil pocit překofeinování, jistě ví, že to není nic příjemného. Dále nepříznivě reaguje s léky na snižování srážlivosti krve a s psychofarmaky. Nedoporučuje se ani interakce s imunosupresivy, inzulínem, stimulanty a warfarinem.

Dalo by se tedy říci, že ženšen je takový lék-sobec nebo šlechtic, což je jeden z jeho čínských překladů. Jako správný šlechtic, chce v lidském těle vše vyřešit sám, a s nezvanými pomocníky neumí vycházet. Z těchto a mnoha dalších důvodů se ženšen neužívá během těhotenství a při kojení!

Kolik je tedy přiměřená dávka a jak často ženšen brát?

U suchého extraktu z kořene se doporučuje dávka 200-600 mg (čínský a korejský ženšen) rozdělená do menších denních dávek.

U mletého kořene je vhodná dávka mezi 600 miligramy až 3 gramy. V intervalu 1-3 krát denně, buď jako prášek či rozpuštěný ve vodě.

Někteří lidé jsou však bohužel na ženšen vysoce citliví a při první negativní reakci by měli ženšen okamžitě vysadit! Ženšen také není vhodný pro dlouhodobé nepřerušené používání. Vhodná doba je jeden maximálně jeden měsíc s následující čtrnáctidenní pauzou. Po uplynutí přestávky je možno opět znovu ženšen požívat.

V dnešní době je některými farmaceutickými koncerny a odborníky snižována hodnota ženšenu. V některých případech bývá dokonce přirovnáván k placebu. Spíše než racionální kritika se zde však nejspíše schovává strach z volně rostoucí léčivé rostliny, která by mohla snížit zisky výrobců léčiv.

Ženšen je jedním z největších přírodních darů, které můžeme použít pro zlepšení a udržování svého zdraví. Neměl by proto po konzultaci s lékařem, rozhodně chybět ve vaší „domácí lékárně“. Dopřejte svému tělu, co si kdysi mohli dopřát jen vyvolení a mocní!

ŽenšenŽenšenŽenšen 


 

čínský lékařExtrakt kořene všehoje ženšenového je nezbytnou součástí preparátů tradiční čínské medicíny:

{jcomments on}