Koprníček čínskýJako prevence proti onemocnění se v čínské medicíně za nejdůležitější považuje strava, klidná mysl a cvičení na harmonizaci energie (čchi-kung). Tak trochu pojmy, které jsou nám, Evropanům, ještě stále malinko cizí. Mistr Li Ťing-jüan ( zemřel v roce 1933 a podle legendy se údajně dožil neuvěřitelných 256 let) doporučoval pro dlouhý život bez nemocí tato tři pravidla: Nikdy v životě nespěchejte! Vše vykonávejte pozvolna, v klidu a dopřejte si na to tolik času, kolik zrovna potřebujete! Vyhýbejte se extrémním emocím! Jak ale při našem hektickém životě všechny jeho moudré rady uvést do praxe?

Když nepomineme fakt, že západní společnost je tak nemocná, že skoro každý, včetně malých dětí, musí užívat nějaké léky (myšleno chemické), musíme se nad touto skutečností zamyslet. Kde se v našem životě bere tolik stresu? Proč se jím necháme okrádat o energii, narušovat funkčnost vnitřních orgánů – ledviny, játra, plíce – tak zvané čističky, odstraňující škodliviny z těla? Je nutné se do konzumního stylu života nechat vmanipulovat tak, až onemocníme? Na to si musí odpovědět každý sám. V každém případě to nejjednoduší, co pro sebe můžeme udělat, je : Jíst vyváženou stravu, cvičit a naučit se relaxovat. 

Některé bylinky pomáhají stres, jako příčinu psychických i fyzických nemocí, zvládat. Mezi ně patří i koprníček čínský. Jeho kořen je přidáván do směsí se širokým léčebným záběrem. Je obsažen i v přípravcích určených k léčení bolesti hlavy (většinou bolí ze stersu), na utišení bolestivé menstruace, při revmatických bolestech kloubů, při poranění a otokcích, nehojících se vředech, v prostředcích proti zácpě (zvlhčuje střeva), pomáhá při neplodnosti...

To však ještě není zdaleka vše. Také uvolňuje svalové křeče, působí protizánětlivě proti trombóze a obecně zmírňuje bolesti. Koprníček je tedy malý zázrak přírody, který by neměl chybět jako prevence proti různým potížím v každé domácnosti.

U nás ho ale v přírodě nenajdete. Nejblíže roste ve slovenských západních Tatrách a potom v některých evropských horách – Alpách, Karpatech, v bývalé Jugoslávii, Bělorusku, ponejvíce roste v Asii – Kazachstán, Čína, západní Rusko (Sibiř). Kamenité, zarostlé skalky, sutě s vlhkou hlinitou půdou jsou pro tuto léčivou a velmi odolnou rostlinu, dosahujícé výšky 10-30 cm, víc než příznivé. Rádi si prý na ní pochutnívaji kamzíci.

Koprníček čínský je také znám pod dalšími názvy, jako je Gaoben nebo čínský libeček. Využívá se z něj sušený oddenek a kořen. Zajímavé je, že existuje na šedesát druhů rostliny Ligusticum. Jen v Číně se jich nachází třicet druhů, nám se však jedná konkrétně o Ligusticum sinense. Distribuuje se především v provinciích Shaanxi, Zhejiang, Jiangxi, Hunan, Hubei a Sichuan. Hlavními aktivními složkami koprníčku jsou éterické oleje fenolů.

U nás je k dostání (jako příměs) v různých čajích, z nichž nejoblíbenější je Zeď devíti draků a v bylinných přípravcích, které jsou volně v prodeji ve specializovaných obchodech s čínskými přípravky.

Na závěr ještě připomenutí slov řeckého filosofa: Léčení jakékoliv jednotlivé součásti by nemělo probíhat bez ošetření celku. Neměli bychom se pokoušet léčit tělo bez duše a má-li být zdravé tělo a hlava, musí léčení začít duší. Neboť to je velký omyl naší doby při léčení lidského těla, že lékaři napřed oddělí duši od těla. Platón (4. stol. před n. l.).


čínská medicínaKoprníček čínský je součástí následujících preparátů tradiční čínské medicíny:


Koprníček čínskýKoprníček čínskýKoprníček čínský