Slzovka neboli coix lacrima-jobi není ani trochu obyčejná rostlina, jak by její název mohl na první dojem napovídat. Její široké využití je mnohdy až překvapující. Pomocí slzovky se totiž nejen dají léčit mnohé tělesné neduhy, ale dá se z ní také vyrobit mouka ne kroupy do polévky, pražená s cukrem zase slouží jako lahodná cukrovinka, dělá se z ní i kávová náhražka. Nás ale zajímá především stránka zdravotní. Jak to tedy se slzovkou je? Slzovka je obilina, která je typická svými šlahouny vysokými až jeden metr, připomínajícími tak trochu obilí, tak trochu šípek a malinko také okrasnou kytku.
Zkrátka, nejen svým využitím, ale také vzhledem, je slzovka zkrátka prvotřídní a jednoduše řečeno – multifunkční. V našich krajinách je pěstována především jako okrasná travina, často je přezdívána jménem Jojobovy slzy. Přestože původně pochází z tropických oblastí Asie a Malajsie, u nás se jí daří také velmi dobře. K čemu se však používá v lidovém léčitelství?
Už staří Číňané věděli, k čemu všemu slzovka slouží. Výborně působí proti žaludečním vředům, zánětu slepého střeva, zažívacím potížím, především pak proti akutním průjmům. Dobré účinky byly zaznamenány také při léčbě artritidy, otoků, zánětů močového měchýře, zápalu průdušek a dokonce i střevním parazitům. Doporučuje se rovněž při avitaminóze, takzvané beri-beri.
Poslední dobou se provádějí výzkumy, jelikož bylo zjištěno, že slzovka působí také na některé druhy zhoubných nádorů. Jak je to možné? V jejích semenech je totiž přítomna látka zvaná coixenolid, která má protirakovinotvorné účinky. Výzkumy zatím však neprokázaly žádné konkrétní výsledky, které by se daly aplikovat do lékařské praxe, a tak nezbývá, než čekat a doufat, že snad i tato rostlinka napomůže k léčení jedné z nejrozšířenějších civilizačních chorob.
Pokud máte pocit, že tohle by na jednu malou rostlinu stačilo, ještě nekončíme. Zde je výčet dalších prospěšných účinků na lidské zdraví, které jsou slzovce připisovány:
- dokáže z těla vytáhnout přebytečné zavodnění
- pomáhá při hnisavých kožních zánětech
- zlepšuje bolestivé stavy svalů a kloubů
- eliminuje bradavice
- zpevňuje kašovitou stolici
- zmírňuje křeče při revmatismu
Zajímavost: tvrdá semínka slzovky se využívají také ve šperkařství – slouží jako pěkná dekorační pomůcka při výrobě nejrůznějších ozdobných předmětů a šperků, v některých oblastech je slzovka primárně pěstována například pro výrobu růženců – jeden takový vlastnil i papež Jan Pavel II.
A kde se dá slzovka sehnat?
Protože tato léčivka je skutečně známá a oblíbená, můžete ji zakoupit v mnoha formách nejen v lékárně, ale také v různých obchůdcích zdravé výživy, nebo objednat prostřednictvím internetových e-shopů. Pokud se vám svým vzhledem slzovka pyšní i na zahrádce, můžete si ji zkusit uvařit:
Slzovková kaše
Na dva díly slzovky přidejte jeden díl vody a dejte povařit na mírném ohni cca na dobu jedné hodiny, dokud se voda ze směsi nevyvaří. Bohem směs odstavte a promíchejte. Protože se jedná o zrninu, je možné slzovku uvařit jak ve vodě, tak v páře. Výborná je jako příloha – poslouží jako kaše anebo se do kaše dá přidat. Dobrou chuť!
Yimishui, slzovková voda
Léčivé účinky slzovky si můžete vyzkoušet i doma, připravíte-li si slzovkovou vodu. Před vařením ji opláchtěte a na hodinu namočte do vody. Na jeden šálek slzovky potřebujete 20 šálků vody. Po hodině slzovku vařte ve stejné vodě bez pokličky po dobu 60 minut. Odvar se dá pít horký i zchladlý, každému podle jeho gusta. Ledový slzovkový nápoj můžete obohatit o trochu čerstvé citrónové šťávy a uvidíte, že vám bude chutnat. V Koreji se pije v koncentrovanější podobě (méně vody) při trávicích obtížích charakterizovaných absencí chuti k jídlu a s pocity na zvracení.