Sója luštinatáSója luštinatá, latinsky Glycine soja, je kulturní rostlinou, která má svůj původ v severní a střední Číně. Řadí se do čeledi bobovitých (Fabaceae) a její čínský název zní Dan Dou Chi, čínsky 丹豆豉. Pěstuje se už více než 5000 let, často je označována za rostlinu budoucnosti. První zmínky o sóji lze nalézt v čínské knize Pen Cao Kong Mu, vydané téměř před 2840 lety. Za dynastie Čou patřila mezi pět nejdůležitějších potravin. Do Evropy byla přivezena v osmnáctém století. V součastné době je její pěstování rozšířeno především v Americe, Číně a Japonsku, a oblíbenost sóji stále roste.

Sója je jednoletou rostlinou, dorůstající do výšky 0,5 do 1 metru. Má větvenou lodyhu (podobnou fazolové lodyze) posetou rezavými chloupky. Listy jsou trojčetné, okrouhle vejčité a mají drobné palístky. Kvete od července do srpna světle růžovými, fialovými nebo bílými trubkovitými květy, uspořádanými v hroznech čítajících 5 až 8 květů. Plodem jsou až 8 centimetrů dlouhé, hnědé lusky, v nichž se nachází 2 až 4 olejnatá, různobarevná semena o velikosti hrášku, kterým se říká sojové boby. Ty jsou důležitou složkou lidské výživy. Čerstvá nebo sušená sojová nať (někdy i sojové boby) je používána jako hodnotné krmivo pro dobytek.

Příznivé účinky sóji na lidské zdraví

Sojové boby obsahují mnoho zdraví prospěšných a velmi cenných vitamínů, minerálů a stopových prvků. Obsahuje například vitamíny skupiny A a B, také vitamíny C, D, E a K, aminokyseliny, lecitin, draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor, měď, zinek, cephallin a vlákninu. Díky tomu má následující, zdraví prospěšné účinky:
 

  • dodává energii a zlepšuje krvetvorbu i látkovou výměnu
  • aktivuje metabolismus bílkovin
  • příznivě působí na nervovou soustavu
  • chrání cévy
  • podporuje růst buněk
  • podporuje vylučování tekutin z těla a vstřebávání železa a vápníku
  • má protizánětlivé účinky
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi a vysoký krevní tlak,
  • odstraňuje zácpu
  • pomáhá při překyselení žaludku, pálení žáhy, cukrovce, neurasthenii, ateroskleróze, ekzémech a vyrážkách
  • je prevencí před vznikem zubního kazu, osteoporózy, žlučových kamenů a hemeroidů
  • přisuzují se jí protirakovinné účinky (zejména pak je účinnou prevencí před rakovinou prsu).

Sója v kuchyni

Ze sojových bobů se vyrábí mnoho potravin, například tofu (měkký sýr), sojové mléko, olej, omáčka, maso, sojanéza (náhražka tatarské omáčky), mouka a krupice (z pražených sojových bobů), mungo (naklíčené zelené sojové boby) či miso (pasta z bobů). Z naklíčených sojových bobů (mungo) lze připravit pomazánku, můžeme je přidat do zeleninového salátu. Zralé boby lze použít jako přílohu k pokrmům, přidat je do těstovinového salátu nebo z nich uvařit výbornou polévku. Sója je vhodnou potravinou pro osoby trpící celiakií, protože neobsahuje lepek.

Doporučené užívání sóji

Sojové boby jsou dietní potravinou, která nemá stanovenou minimální ani maximální doporučenou dávku. Odborníci na výživu se shodují na tom, že by se alespoň jednou týdně měla objevit v jídelníčku každého z nás. Nadměrné užívání sóji může vzhledem k vysokému obsahu izoflavonů ovlivnit činnost štítné žlázy a omezit plodnost.

„Úspěch dne je v jeho ránu, úspěch roku je v jeho jaru.“


čínská medicínaSója luštinatá je součástí následujících preparátů tradiční čínské medicíny:  


Sója luštinatáSója luštinatáSója luštinatá