Klanopraška čínskáKlanopraška čínská patří mezi oblíbený čínský lék, který má mnoho způsobů využití. Klanopraška neboli schizandra chinensis se používá například na výrobu čajů, džemů nebo sirupů a všechny jsou výtečné. Je známá také pod názvem Strom pěti chutí. Kromě toho, že se její účinky na lidský organismus velice cení, je tato rostlina původem z Číny schopná přežít i vysoké mrazy, je tedy ideální pro pěstování i u nás. Dnes se pěstuje převážně v Mandžusku, Japonsku a Koreji. Běžně dorůstá výšky až dvanácti metrů, v našiem klimatu se však liána vytáhne maximálně do výšky sotva poloviční.

Rostlinka je to pro oko velmi pěkná, její hladké a lesklé liány jsou nositelkami do červena zbarvených bobulí. Před tím, než bobule vyraší, se na schizandra chinensis tvoří dva typy květů, ale až po třech až čtyřech letech od výsadby. Zpočátku se na světlo světa hrnou květy samčí, které jsou krémově bílé až růžové. V následujících rocích přicházejí kvítky samičí, které jsou velice podobné. Pokud se vám někdy stalo, že jste při procházce lesem ucítili velmi silnou a příjemnou vůni citrónu, pravděpodobně někde opodál stála právě klanopraška čínská.

Výše zmíněné bobule se vytváří ze samičích květů. Bobulky utváří hrozny, které jsou běžně dlouhé až deset centimetrů a nápadně se podobají černému rybízu. V Číně se rostlině přezdívá Wu Wei Zi – ovoce pěti chutí, protože bobule jsou skutečně velmi kořeněné s chutí poměrně překvapivou. 

A teď již k samotným léčivým účinkům. Proč je klanopraška v Číně po tisíciletí tak obdivována a využívána až dodnes? Její bobule jsou totiž malé zázraky. Obsahují množství zdraví prospěšných látek a vitamínů (vitamín C je zde obsažen až z 30 %). Je zde také přítomen vitamín E, co je však nejúčinnější složkou? Takzvaný schizandrin, který mimo jiné působí na unavené tělo i mysl jako silná káva, nebo kvalitní čínský čaj. To však ještě není vše. Dále je výborný proti:

  • depresím
  • ospalosti
  • slabozrakosti
  • chorobám jater, střev a plic
  • přílišnému pocení
  • dušnosti

Dříve byla tato rostlina využívána také jako prevence proti ohrožení imunitního systému, ale i na zvýšení sexuální výkonnosti a erotického libida u žen. Jako většina léčivých rostlin, i klanopraška má své pro a proti. Její užívání se nedoporučuje při nespavosti, srdečních chorobách, psychické přecitlivělosti, anebo vysokém krevním tlaku.

Kde klanoprašku seženu?

Tato rostlinka, respektive převážně její bobule, jsou obsažené v mnoha léčivých bylinných směsích, velmi oblíbenou formou jsou také klanopraškové čaje. Pokud chcete, aby přípravek byl co nejúčinnější, zaměřte se na takové, které obsahují právě bobulky. Extrakty z listů lián nebo mladých výhonků nejsou až tak účinné, ale zase výborné pro dlouhodobou prevenci. Klanopraška se pro svou chuť používá i do cukrovinek, sirupů, kompotů. Sušené kandované plody si můžete zakoupit třeba obalené v medu, a to je teprve pochoutka!

Klanoprašková polévka

Na závěr si dáme jeden chutný recept na zdravou polévku s velmi výraznou a zvláštní chutí, kterou si pravděpodobně velmi oblíbíte. Připravte si:

  • 1 oloupané jablko 
  • 5 sušených fíků 
  • 5 vodních kaštanů 
  • 8 červených datlí oloupaných 
  • 2 menší kuřecí prsa 
  • 2 polévkové lžíce sušené klanoprašky 
  • pepř, sůl, česnek.

Prsíčka nakrájená na kousky poduste s kořením na másle. Přidejte všechny ostatní suroviny a cca 1,5 litru vody. Na mírném ohni nechte za občasného míchání povařit hodinu a půl. Vyjměte jablko a polévka je připravená.


čínský lékařKlanopraška čínská je součástí následujících preparátů TČM:  


Klanopraška čínská Klanopraška čínská - keř klanopraška