Hřebíčkovec vonnýHřebíčkovec vonný neboli Caryophyllus aromaticus, synonymum Syzygium aromaticum, je stálezelený strom, řadící se do čeledi myrtovitých (Myrtaceae). Pochází z Moluckých ostrovů, kde se začal pěstovat již před několika tisíci lety. Ve starém Egyptě byl hřebíčkovec velmi cenný a jeho hodnota se rovnala ceně zlata. Jeho sušené květy směli užívat pouze faraónové – běžní lidé jej užívat ani pěstovat nesměli a to pod hrozbou trestu smrti. Zajímavostí je, že dříve směli v Číně s císařem mluvit pouze urození lidé, jenž si předtím, než promluvili, navoněli svůj dech hřebíčkem.

Hřebíčkovec vonný

Hřebíčkovec neboli Caryophyllus aromaticus se hojně pěstuje v tropických oblastech Madagaskaru, Zanzibaru, Cejlonu, Indonésie a Indie. I když není jeho domovinou právě Čína, tak i přesto je zde velmi oblíbený. Již ve 3. století př.n.l. se v Číně objevují první zmínky o něm a jeho léčebných účincích.

Jak hřebíčkovec vonný vypadá?

Hřebíčkovec může dorůst do výšky až 20 metrů. Typická je pro něj hladká a našedlá kůra a velké, tuhé, kožovité listy, které mají eliptický tvar a krásně voní. Na jaře se na stromě objevují nachově červené květy s bílými korunními plátky, které rostou v hustém květenství. Plody se na hřebíčkovci objevují později a jsou jimi větší vejcovité bobule rudé barvy.

Hřebíčkovec v tradiční čínské medicíně

V tradiční čínské medicíně se využívá zejména nerozvinutá poupata hřebíčkovce, latinsky zvaná Syzigium Flos, čínsky pak Ding Xian (定 县 ). Nerozvinutá poupata se sbírají ručně a to v době, kdy ze zelené barvy přecházejí do červené – v tuto dobu mají nejvíce účinných a také aromatických látek. Po sběru se poupata suší a jsou používána jako koření (tedy hřebíček), nebo se z nich připravují léčivé odvary, tinktury či masti. Sušený květ hřebíčku má dřevnatou konzistenci a hnědou barvu.

Příznivé účinky pro lidské zdraví

Květy hřebíčkovce obsahují až 20 % silice zvané eugenol, dále také třísloviny, pryskyřici, sliz, flavonoidy nebo olej. Díky výše uvedeným látkám pomáhá hřebíček léčit níže uvedené neduhy a podporovat tak naše zdraví:

  • má antibakteriální a desinfekční účinky
  • díky svým znecitlivujícím vlastnostem tlumí bolesti zubů a dásní
  • jeho užívání je účinnou prevencí před vznikem paradontózy
  • pomáhá při žaludeční nevolnosti, nadýmání a plynatosti
  • silice, které obsahuje, desinfikují dýchací cesty
  • čaj z hřebíčku zastavuje průjem
  • olej z hřebíčku pomáhá utlumit revmatické bolesti kloubů
  • je využíván při přípravě anestetik
  • podporuje metabolismus a chuť k jídlu
  • má účinek proti zvracení
  • pomáhá při hojení špatně se hojících a zahnisaných ran
  • osvěžuje dech
  • je považován za afrodisiakum

Použití hřebíčku v kuchyni

Hřebíček je kořením, které je velmi užíváno v tradičních kuchyních celého světa. V české kuchyni se přidává do perníků, vánočního pečiva (v kombinaci se skořicí), různých likérů, marmelád, kompotů, nakládané zeleniny a hub. V kombinaci s pepřem se s ním ochucují vývary, omáčky, uzeniny a maso (zejména zvěřina), kterým dodá nezaměnitelnou chuť a vůni. V kombinaci se skořicí a badyánem je nepostradatelnou součástí svařeného vína a punče, jež jsou tradičními vánočními nápoji pro zahřátí organismu. V Holandsku se hřebíček velmi často přidává do sýrů, v Německu zase do některých druhů chleba. Hřebíček je rovněž součástí známé směsi koření zvané kari.

Hřebíčkovec vonnýHřebíčkovec vonnýHřebíčkovec vonný

Tip: Víte, jak poznat, že je hřebíček čerstvý? Má-li tmavě hnědou nebo černou hlavičku, je zkažený. Čerstvý hřebíček je světle hnědý a má velmi výrazné, sladko-kořeněné aroma.

Doporučené užívání hřebíčku

Výtažek z nerozvinutých květů se prodává jako olej, tinktura, anebo mast, které lze zakoupit v kamenných obchodech nebo e-shopech s produkty zdravé výživy, případně produkty tradiční čínské medicíny. Doporučený způsob dávkování naleznete na etiketě každého z produktů. Usušené květy hřebíčkovce, tedy hřebíčky, jsou běžně k dostání v supermarketech, nebo prodejnách specializujících se na koření ze všech koutů světa.

Upozornění: Není vhodné dlouhodobé a nadměrné užívání hřebíčku, protože hrozí riziko poškození sliznice dutiny ústní. Ve velmi omezeném množství by jej měly konzumovat děti, těhotné a kojící ženy.

Tip: Máte-li problémy se zácpou, připravte si čaj z hřebíčku, a to tak, že 2 až 4 hřebíčky přelijte 250 mililitry vroucí vody, nechte 10 minut louhovat a poté vypijte. Požadovaný výsledek se během chvíle dostaví.

Moudré čínské přísloví praví: „Láska není dar, který dostáváš, ale dar, který dáváš.“

Hřebíčkovec vonnýHřebíčkovec vonný 


čínský lékař Hřebíčkovec vonný je součástí preparátů TČM Pilule Hu Gan.