Pajasan žláznatýPajasan je listnatý, opadavý strom, s hladkým a rovným kmenem, dosahujícím obvykle průměru kmene okolo 1 metru. Korunu má široce vejčitou, velmi často ve spodní části řídce rozvětvenou, s převislými spodními větvemi. Listy mohou být licho, nebo sudozpeřené, dlouhé 30 až 100 centimetrů a jsou složeny z malých, vejčitě kopinatých, celokrajných, případně jemně zubatých lístků. Přestože vypadá jako prachobyčejný strom, jeho využití v tradiční čínské medicíně je skutečně široké. Jeho příznivé účinky na lidské zdraví jsou nezměrné! Pajasan zaútočí na mnoho nemocí. Které to jsou?

Pajasan žláznatýPajasan žláznatý, latinsky Ailanthus altissima, je druh stromu řadící se do čeledi Simarubovitých (Simaroubaceae). Jeho domovinou je Čína a Korejský poloostrov, kde dorůstá do značných rozměrů – až 25 metrů! Lze jej pěstovat i v našich zeměpisných šířkách, ovšem zde dorůstá do menších výšek. 

Jde o invazivní druh dřeviny, který velmi snadno zakořeňuje (zejména jeho odmladky z kořenů). Velmi hojně roste také v tropických oblastech Afriky, Indonésie a Ameriky.

Od června do srpna pajasan kvete výraznými pětičetnými květy, uspořádanými do latovitých květenství. Květy jsou žlutozelené a výrazně aromatické. Pyl z květů a také tekutina, vytékající z narušených listů, jsou velmi silnými alergeny. Plodem pajasanu je lehká, protáhlá dvoukřídlá nažka, v plné zralosti šedohnědé barvy, která zůstává na stromě až do jara.

V tradiční čínské medicíně se využívá především kůra pajasanu žláznatého, čínsky zvaná Chun Gen Pi (春根皮), latinsky Ailanthi cortex. V homeopatii se využívají také čerstvé kvetoucí výhonky nebo kůra z mladých větví.

Příznivé účinky kůry pajasanu pro lidské zdraví

Hladká, podélně rozpraskaná a šedavě zbarvená kůra pajasanu žláznatého obsahuje indolové alkaloidy (například karboliny), flavonoidy, kyselinu fenolkarbonovou, třísloviny, kvasin, kvercetin, isokvercitin a mnoho dalších, prospěšných látek, díky čemuž má níže uvedené účinky na naše zdraví:

  • lidoví léčitelé doporučují užívat kůru pajasanu při choleře, tyfu, úplavici, záškrtu, spále
  • lze ji užívat při léčbě chronických infekcí v krku a hrtanu
  • léčí průjmy s přítomností hlenu či krve, svědivé a mokvavé kožní záněty
  • pomáhá při gynekologických potížích, zejména pak svědivých vyrážkách
  • v Africe se kůrou pajasanu léčí křeče, astma, kapavka a napadení organismu tasemnicí
  • kůra také zpomaluje velmi rychlý srdeční tep
  • v tradiční čínské medicíně se užívá při léčbě průjmů, úplavice a děložního krvácení
  • kůra pajasanu má protizánětlivé účinky, je proto vhodná pro léčbu infekčních chorob.

Doporučený způsob užívání kůry pajasanu

Drcenou kůru pajasanu je vhodné užívat až po konzultaci s lékařem, který doporučí vhodnou denní dávku a délku léčby. Drcenou kůru lze zakoupit ve formě výtažku nebo tobolek v některých lékárnách nebo e-shopech s produkty tradiční čínské medicíny.

Upozornění: Vzhledem k tomu, že kůra pajasanu obsahuje látky, které dráždí žaludek a střeva, nedoporučuje se pro dlouhodobé a nadměrné užívání. Užívání nadměrného množství kůry pajasanu může způsobit průjem, nadýmání, nevolnost, bolesti hlavy, závratě a také může vést k ochrnutí dýchání a zapříčinit tak smrt! Její užívání se nedoporučuje dětem, těhotným a kojícím ženám, nebo alergikům.

Staré čínské přísloví praví: „Přemýšlej o minulosti a budeš znát budoucnost.“

Pajasan žláznatýKůra pajasanu žláznatéhoPajasan žláznatý