Santal bílýSantal bílý, latinsky Santalum album, je středně velký listnatý strom, řadící se do čeledi santalovitých (Santalaceae) a pocházející z jižní Asie. V součastné době se pěstuje především v Indii, Austrálii, Polynésii a Indonésii. Řadí se mezi ohrožené druhy, jejichž cena je značně vysoká – ovšem i přesto je o ně velký zájem. Ve své domovině dorůstá santal do výšky okolo 8 metrů a dosahuje průměru kmene 30 až 40 centimetrů. Kůra santalu je vrásčitá, světle až tmavě hnědá a je výborný lék!

Santal bílýVětve jsou široce rozložené, na nich jsou pak široce rozložené, vstřícné, celokrajné listy, vejčitě kopinatého tvaru. Od května do června se na santalu objevují květy sestavené do úžlabních lat. Květy mají načervenalou barvu a jsou buď čtyř, nebo pětičetné. Plody se na stromě tvoří koncem července až začátkem srpna a jsou jimi oříšky elipsovitého tvaru, podobné ořechům vlašským.

Pro zajímavost: V Indii se smí použít dřevo pouze ze santalu bílého, jenž pochází ze stromů starších 30 let. Mladší stromy se nesmí kácet a jsou chráněny zákonem.

Střípky z historie santalového dřeva

Buddhisté používali a dodnes používají santalové dřevo při svých pohřebních obřadech. Věří totiž, že vůni, jež vydává hořící dřevo santalu příznivě naklaní božstvo a odpouští nebožtíkům hříchy, jichž se dopustili po dobu jejich pozemského života.

V tradiční čínské medicíně se nejčastěji využívá dřevo santalu bílého (latinsky Santali albi lignum), čínsky zvané Tan Xiang (谭湘). Připravuje se z něj čaj, který v kombinaci s výtažkem z bílého jmelí pomáhá při silné menstruaci a působí proti nadýmání.

Zmínky o zdravotních účincích santalu jsou zaznamenány již ve staroindických léčebných spisech umění Ajurvédy, a to pod názvem Čandana.

Podlehněte kouzlu santalového dřeva

Nejkvalitnější je santalové dřevo ze stromů starších 20 let. Takto vyzrálé dřevo je tvrdé, dostatečně těžké, má sytě žlutou barvu, červené žilky a výraznou, příjemnou vůni. Je získáváno ze spodní části kůry. Svrchní část kůry se po skácení stromu manuálně sloupává, aby se odstranila nevonná část s bělavou rubovou stranou. Následně se santalové dřevo ukládá do krytých skladišť, ve kterých pozvolna vysychá. Někdy je také zakopáno do země, kde leží po dobu několika měsíců a za pomoci termitů je přirozenou cestou zbaveno svrchní, bezcenné kůry. Dřevo se nesmí sušit na přímém slunci – to by popraskalo, vyschlo a vyprchala z něj cenná éterická silice.

Éterická silice ze santalového dřeva je součástí téměř všech čínských a japonských parfémů a přípravků pečujících o pokožku. Silice je získávána z odřezků kmene i kořenů santalu bílého, případně červeného santalu. Červený santal obsahuje vonné barvivo zvané santalin. Výtažek z jeho dřeva podporuje metabolismus a působí jako antirevmatikum.

Světlé, případně žluté dřevo s příjemnou vůní lze získat i z blízkých příbuzných santalu bílého, kterými jsou santal Freycinetův (Santalum Freycinetianum Gaud.) a santal labutí (Santalum cygnorum R. Br.). Uvedené druhy se hojně dovážejí do Číny, kde se z nich vyrábí parfémy a kosmetické přípravky.

Pro zajímavost: Prášek ze santalového dřeva je častou součástí kadidel a různých vonných směsí, jež jsou nepostradatelnou součástí buddhistických a indických obřadů.

Zdraví prospěšné účinky bílého santalu

Santalové dřevo obsahuje třísloviny, tuky, pryskyřice, fruktózu, glukózu, silice, kyselinu linolovou, palmitovou a olejovou, dále také lysin, alanin, serin, lakton, prolin, apod. Díky uvedeným látkám má níže uvedené příznivé účinky na lidské zdraví:

  • snižuje zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi 
  • zklidňuje bušení srdce 
  • podporuje dostatečné prokrvení srdce 
  • má antiseptické účinky, díky čemuž pomáhá při akutním nachlazení 
  • pomáhá při chronických zánětech močového, pohlavního nebo dýchacího ústrojí 
  • působí proti nadýmání 
  • má mírně močopudné účinky 
  • má antidepresivní účinky 
  • uvolňuje fyzické a psychické napětí 
  • působí jako afrodiziakum 
  • má blahodárný vliv na pokožku 
  • vůně santalového dřeva podporuje meditační a koncentrační schopnosti

Využít lze také kůru santalu červeného (označovaného jako křídlok santalový), latinsky Pterocarpus santalinus, která má podobné zdravotní účinky jako santal bílý. Červený santal je ovšem druhem, který není ohrožený a je cenově dostupnější.

Doporučené užívání santalu bílého

Kůru santalu bílého nalezneme ve formě tablet, prášku, tinktury nebo oleje. K dostání je v lékárnách nebo na internetu – v e-shopech specializujících se na produkty tradiční medicíny. Co se týče doporučeného dávkování jednotlivých forem, tak to bývá uvedeno v příbalovém letáku každého produktu. Nedoporučuje se překračovat předepsané dávkování.

Předtím, než začnete užívat výtažek ze santalového dřeva, je vhodné poradit se se svým ošetřujícím lékařem. Malé děti, těhotné, kojící ženy a alergické osoby by neměly výtažek ze santalového dřeva užívat vůbec, případně jen ve výjimečných případech.

Moudré čínské přísloví praví: „Čteš-li knihu napoprvé, poznáš nového přítele, čteš-li ji podruhé, potkáš starého.“

Santal bílýSantal bílýSantalové dřevo