Koniklec čínský (pulsatilla chinensis) je známou bylinkou, která se řadí k padesáti nejběžněji používaným rostlinám v tradiční čínské medicíně. Dorůstá do výšky až 15 centimetrů, její stonek je tmavě zelený a pokrytý měkkými chloupky. Listy rostou v přízemní růžici. V období od května do srpna se na rostlině objevuje květ, který je tmavě fialovo-hnědě zbarvený. Velmi cenný je především kořen koniklece čínského, označovaný jako Bai Tou Weng (白头翁). Rostlina se řadí do čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae) a pochází z Číny, kde volně roste v místech s dostatkem vláhy v půdě.
Nejpočetněji roste v oblastech Sichuan, Hu Bei, Jiang Su, An Hui, He Nan, Gan Su, Nei Meng Gu, Liao Ning, Šan-si, Šan Dong, He Bei a Ji Lin.
Kořenu koniklece se přezdívá Bílý vlasatý starý muž. Brzy na jaře, případně pozdě na podzim, se 5 až 20 centimetrů dlouhé kořeny koniklece vytahují z půdy, čistí a suší na přímém slunci. Jejich průměr se pohybuje od 0,5 do 2 centimetrů, zbarvení je hnědé nebo žlutohnědé. Na povrchu jsou zřetelné vrásky a bílé chloupky – díky tomu získal kořen koniklece svou přezdívku. Uvnitř kořene nalezneme nažloutle bílé nebo světle žlutohnědé dřevo, které mírně zapáchá a má lehce nahořklou, svíravou chuť.
Léčivé účinky kořene koniklece čínského
Výtažek z kořenů koniklece se využívá při léčbě malárie, hemeroidů a bakteriální či amébové úplavice. Účinný je také na vyplavování toxinů ze střev, ochlazení organismu, léčení problémů s plodností (například premenstruačního syndromu), bolesti vaječníků, kašle a zastavení krvácení z nosu. Zevně se výluh z kořenů koniklece používá při léčbě poševních zánětů.
Upozornění: Při užívání výtažku z kořenů koniklece čínského je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Nadměrné užívání může způsobit průjem, zvracení nebo křeče, u velmi citlivých osob pak navíc bezvědomí nebo hypotenzi. Není vhodný pro malé děti, citlivé osoby, těhotné a kojící ženy.
Doporučené užívání koniklece čínského
Kořen koniklece čínského je v lékárnách, obchodech se zdravou výživou a čínskými bylinkami, k dostání v sušené formě, jako tinktura, anebo ve směsi s dalšími čínskými bylinkami. Ze sušeného kořene koniklece lze připravit odvar a to tak, že cca ½ lžičky zalijeme 150 mililitry vroucí vody a necháme 10 až 15 minut louhovat. Pijeme 2 až 3x denně, vždy půl hodiny před jídlem. Zvolíme-li tinkturu, užíváme ji 2 až 3x denně, vždy po 1 - 2 mililitrech. Koniklec v kombinaci s jinými čínskými bylinkami (například echinaceou) se připravuje tak, že se doporučená dávka směsi nejprve hodinu máčí v teplé vodě a následně vaří po do dobu 30 až 90 minut.
Upozornění: Nedoporučuje se užívat čerstvý kořen koniklece čínského, protože obsahuje jedovaté látky, které mohou způsobit vážně zdravotní potíže. Tyto látky se během zpracovávání minimalizují a užívá-li jej člověk tak, jak má, nehrozí mu žádné nebezpečí, právě naopak se dostaví kýžený účinek a úleva.